Już dostępne! Listopadowe wydanie ,,Horse & Business Magazine"

Podziel się

Zobacz najnowsze wydanie ,,Horse & Business Magazine"

 

Legenda głosi, że kawa w Polsce pojawiła się po bitwie pod Wiedniem w 1683 r. w formie tureckiej, ale tak naprawdę poznaliśmy jej smak dużo wcześniej, dzięki kontaktom handlowym ze wschodem Europy i z Azją. Do znanych Polaków, którzy jako pierwsi docenili jej walory, należeli m.in. król Jan III Sobieski oraz książę Adam Jerzy Czartoryski. Ten magiczny czarny napój był też źródłem inspiracji do tworzenia najwybitniejszych dzieł, np. dla Adama Mickiewicza, który wyjątkowy rytuał parzenia kawy opisał w „Panu Tadeuszu”.

Na świecie znanym jej miłośnikiem był Honoré de Balzac, który w trakcie tworzenia powieści wypijał nawet 60 filiżanek tego cudownego naparu dziennie. Z kolei francuski król Ludwik XV uprawiał własne drzewka kawowe, z których sam zbierał, palił i mielił ziarna, by później częstować swoich gości królewskim napojem. Kawa od wieków towarzyszy wybitnym jednostkom podczas ich pracy, jest też doskonałym źródłem energii i natchnienia dla sportowców, w tym jeźdźców. Z pewnością zmniejsza odczucie zmęczenia, pobudza do działania i, jak dowodzą naukowcy, poprawia wydolność organizmu.

Od wyrazistego espresso, przez aksamitne caffè latte, aż po aromatyczną americano – świat kawy z pewnością ma swoim wielbicielom wiele do zaoferowania. A czy może być coś bardziej urzekającego niż połączenie miłości do kawy z pasją do jeździectwa? O tym, że sporty jeździeckie doskonale pasują do dobrej kawy i pozwalają na tworzenie unikalnych doświadczeń i promocję obu tych obszarów w innowacyjny sposób, jak choćby wspieranie imprez jeździeckich, przekonują nas w wywiadzie numeru Dorota i Maciej Matynia z firmy J.J. Darboven. W centrum Rumii stworzyli oni wyjątkową Akademię Jeździecką, w której skupiają się na rzetelnej nauce jazdy konnej oraz na pomocy zawodnikom w rozwoju kariery jeździeckiej przy jednoczesnej najwyższej dbałości o konie. Swoimi osiągnięciami udowodnili oni, że granicą naszych możliwości jest tylko wyobraźnia. A do pracy napędza ich ukochany napar – kawa.

CAŁOŚĆ TUTAJ >>