Naruszenie dóbr osobistych w ośrodkach jeździeckich

Podziel się

Trenerzy, rodzice i organizatorzy zawodów hippicznych mają obowiązek zapewnienia bezpiecznego środowiska – wolnego od przemocy, hejtu i zniewag. Reagowanie na przypadki cyberprzemocy, publicznych zniewag czy pomówień jest obowiązkiem. Oczywiście, prawo polskie zapewnia środki ochrony, z których warto korzystać w tego typu sytuacjach. W tym kontekście kluczowe jest uświadamianie młodym jeźdźcom ich praw oraz możliwości reakcji na nieakceptowalne zachowania, a także edukowanie ich w zakresie ochrony prawnej.

Jeździectwo to sport wymagający precyzji, cierpliwości oraz zaufania do konia i innych jego uczestników. Osoby, które rozpoczynają przygodę z jazdą konną, muszą mieć na uwadze wyzwania zarówno fizyczne, jak i emocjonalne. Obok radości i satysfakcji związanych z treningami coraz częściej pojawiają się trudne zjawiska, z którymi przychodzi się zmierzyć młodym adeptom jeździectwa. Z jednej strony akceptują oni zasady rywalizacji, która rozwija ich charakter, cierpliwość oraz umiejętności, ale z drugiej powinni nauczyć się również stawiać granice, których inne osoby nie mogą przekraczać. Niestety, nadmierna presja ze strony trenerów, rodziców i rówieśników może prowadzić do stresu, lęków, a nawet depresji. Dodatkowo środowisko jeździeckie nie jest wolne od negatywnych zjawisk, takich jak hejt czy cyberprzemoc, które są szczególnie widoczne w mediach społecznościowych. Obraźliwe komentarze w Internecie często mają na celu poniżenie czy umniejszenie osiągnięć danego jeźdźca. W takich przypadkach, obok działań edukacyjnych i wsparcia emocjonalnego, istnieje także możliwość podjęcia kroków prawnych.

Formy naruszenia godności

W polskim prawie nie znajdziemy definicji dóbr osobistych, mimo to uznaje się, że są to wartości niemajątkowe, związane nierozerwalnie z osobowością człowieka, uznane powszechnie w danym społeczeństwie. Artykuł 23 Kodeksu cywilnego zawiera jedynie przykładowe wyliczenia tego rodzaju dóbr i zalicza do nich m.in. wolność, godność, dobre imię, wizerunek i tajemnicę korespondencji. Za naruszenie dóbr osobistych należałoby uznać wszystkie działania, które zostały bezprawnie wymierzone we wskazane dobra.

Przykładem naruszenia dóbr osobistych może być opublikowanie czyjegoś zdjęcia z wizerunkiem bez jego zgody, rozpowszechnianie nieprawdziwych opinii czy informacji o danej osobie, które ją dyskredytują i narażają na utratę zaufania, ale także bezprawne czytanie czyjejś korespondencji. Godność osobistą narusza się m.in. poprzez znieważenie innej osoby, obrażając ją słowami lub działaniami, np. wyśmiewając czyjeś umiejętności jeździeckie, ośmieszając w mediach społecznościowych czy publicznie upokarzając. Naruszenie dóbr osobistych może mieć również formę publicznego poniżania młodego jeźdźca, np. poprzez upublicznianie kompromitujących zdjęć czy filmów lub szerzenie plotek o zawodniku.

 

CAŁOŚĆ