OPIEKA FIZJOTERAPEUTYCZNA KLACZY W CIĄŻY I W OKRESIE OKOŁOPORODOWYM
Ciąża jest okresem zmieniającym organizm klaczy. Przez jedenaście miesięcy przekształca się w nim wiele jego układów, po czym następuje czas regeneracji dla zwierzęcia. To najbardziej wymagający etap dla każdej kobyły. Terapeuci końscy są w stanie zminimalizować lub wyeliminować dolegliwości okresu ciąży i połogu, a także pomóc w przygotowaniu do samego wydarzenia, jakim jest poród.
Pamiętajmy, że konie w dość atawistyczny sposób przygotowują się do porodu i większość z nich nie potrzebuje w tym czasie ludzkiej ingerencji. Biorąc jednak pod uwagę, że konie stają się coraz bardziej delikatnymi zwierzętami, nierzadko bywa, że pomoc człowieka jest tu niezbędna. Panuje powszechna opinia, że zwierzęta będące w ciąży podlegają długiej liście przeciwwskazań do wszelkich form fizjoterapii. Przez wiele lat w medycynie ludzkiej również panował taki pogląd. Aktualnie natomiast przeprowadzono mnóstwo badań naukowych dowodzących, że niektóre formy fizjoterapii mogą być zbawienne dla okresu okołoporodowego.
Niezbędna współpraca i monitoring zdrowia
Od pierwszego trymestru ciało klaczy zmienia się i wiele układów organizmu dostosowuje się do zaistniałej sytuacji, aby jak najlepiej przyjąć i wspomóc rozwijający się płód. Większość z tych mechanizmów nie jest widoczna gołym okiem dla hodowcy. Przyszła klacz – matka mocno odczuwa zmiany hormonalne już w pierwszych miesiącach. Kiedy źrebię jest coraz większe i coraz szybciej się rozwija, organizm klaczy – a w szczególności cały układ więzadłowo-mięśniowy oraz kostno-stawowy – mocniej zaczyna tego doświadczać. Dlatego tak istotna jest odpowiednio dobrana aktywność fizyczna i sposób użytkowania. Nie tylko dla lepszego samopoczucia, ale głównym celem powinno być przygotowanie struktur mięśniowych i więzadłowych do porodu, który jest ogromnym wysiłkiem nie tylko dla kobyły, ale również dla źrebięcia.
W całym organizmie następują zmiany, co może wpłynąć na różnego rodzaju dolegliwości bólowe. Dzięki rozwojowi medycyny weterynaryjnej i nauki hodowca lub właściciel ciężarnej klaczy ma możliwość zredukowania, a nawet wyeliminowania niektórych problemów, szukając pomocy u odpowiednich specjalistów. Wśród zoofizjoterapeutów jest coraz większa liczba terapeutów i osteopatów, specjalizujących się w tematyce zdrowia klaczy. Duży wpływ na sukces terapii ma współpraca między specjalistami i lekarzem weterynarii, który na bieżąco monitoruje zdrowie konia.
CAŁOŚĆ >>