Drugi dzień poznańskiej Cavaliady pełen niespodzianek

08.12.2023 12:00:00

Podziel się

Konkurs Dużej Rundy (150 cm) zaliczany do rankingu Longines oraz rankingu CAVALIADA Tour o nagrodę Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, pod patronatem Śliwocki Home wygrał Pim Mulder z Holandii na koniu Viktor Z. Najlepszy Polak – Andrzej Opłatek zajął miejsce 9.

W drugim dniu zawodów CSI4*W CAVALIADA Poznań parkur był trudny dla jeźdźców, wymagał od nich dużej koncentracji i jednocześnie płynnej jazdy do przodu. Najwięcej problemów sprawiły zawodnikom trzy ostatnie przeszkody- najpierw linia zaczynająca się triple barem, która następnie wymagała bardzo dynamicznej jazdy do podwójnego szeregu. Tutaj zawodnicy popełniali wiele błędów. Kolejnym wyzwaniem był dla nich najazd na ostatnią przeszkodę. Żaden z zawodników nie mógł być dzisiaj pewny bezbłędnego przejazdu aż do celowników końcowych. W rozgrywce wystartowało 11 par, w tym dwie reprezentujące  Polskę - Cassandra Orschel na koniu Dacara E oraz jadący jako ostatni Andrzej Opłatek na koniu Diaroubet.

To była bardzo dynamiczna i ciekawa rozgrywka. Rozpoczęła ją Emma Emanuelsson ze Szwecji, znana w Poznaniu, ponieważ wygrała tutaj trzecie Grand Prix CAVALIADY w 2012 roku. To właśnie ta zawodniczka od początku ustawiła wyścig, zmuszając pozostałych zawodników do podjęcia dużego ryzyka. Ostatecznie, to jadący pod koniec konkursu zawodnik z Holandii Pim Mulder na koniu Viktor Z, wykonując fantastyczny zakręt do przedostatniej przeszkody Grupy MTP zwyciężył.

- Dla mnie najważniejsze było pozostać spokojnym. Mój koń jest szybki i czasami bardzo nerwowy, więc jeśli jadę zbyt mocno, to on traci koncentrację. Muszę być spokojny i wtedy on może wykonać swoje zadanie. Przewidywałem, że ten parkur będzie trudny, potem mogliśmy oglądać pare bezbłędnych przejazdów i myślałem, że jest trochę łatwiej, ale na końcu był to dostatecznie wymagający tor – powiedział Pim Mulder.

Drugim miejscem musiała zadowolić się Szwedka Emma Emanuelsson na Canbella Blue PS, a miejsce trzecie zajął Omer Karaevli z Turcji na Avant Toi.

W rankingu CAVALIADA Tour liderką została Sara Vingralkova z Czech, która dziś była czwarta. Tuż za nią plasuje się Angelos Touloupis z Grecji, a na miejscu trzecim Harm Lahde z Niemiec. Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem jest Jarosław Skrzyczyński (miejsce 7).

Pełny ranking CAVALIADA Tour w załączniku.

Konkurs Średniej Rundy CSI4*W o nagrodę Apart, pod patronatem Polskiego Związku Hodowców Koni, wygrał reprezentant Polski, Hubert Polowczyk na K’Ermitage Premices Z.

- Mój koń był dziś znacznie spokojniejszy, niż normalnie to bywa. Dlatego pozwoliłem mu galopować, zrobiłem szybko trzy krótsze zakręty i zwycięstwo samo przyszło. Szczerze – nie liczyłem dziś na tak dobry wynik, nie spodziewałem się tego. Z tym koniem pracuję od pięciu lat, jest on specyficzny, nawet trudny – ma już 9 lat, a zaczął startować dopiero w wieku 6 lat. Startuje więc stosunkowo od niedawna, ale jest bardzo ambitny, powiedziałbym nawet troszkę za dziki – powiedział zwycięzca, Hubert Polowczyk.

Wyniki pozostałych konkursów można znaleźć na stronie: https://livejumping.com/ap/event/9559/competitions

Transmisja z zawodów jest dostępna pod adresem: www.live.cavaliada.pl

Organizatorem CAVALIADA Poznań jest Grupa MTP. Sponsorem głównym PKO Bank Polski, strategicznym sponsorem jest ORLEN, Miastem Gospodarzem Poznań, a partnerami Województwo Wielkopolskie, Port Lotniczy Poznań Ławica i Fly Dubai.