GALOPEM PO REKORD

Podziel się

Rekordowa liczba publiczności, blisko 300 koni i 170 zawodników, 23 konkursy w cztery dni i na zakończenie wielkie zwycięstwo Jarosława Skrzyczyńskiego w najważniejszym konkursie zawodów – PKO Bank Polski Grand Prix. Za nami finał CAVALIADA Tour 2022/2023, zapraszamy do przeczytania podsumowania.

Zawody międzynarodowe w skokach w randze trzech gwiazdek podporządkowane były dwóm finałom: Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata i CAVALIADA Tour 2022/23. Najważniejszy konkurs zawodów - PKO Bank Polski Grand Prix o nagrodę PKO Banku Polskiego pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa, a także cały cykl CAVALIADA Tour, który odbywał się w Warszawie, Poznaniu, Sopocie i Krakowie, wygrał Jarosław Skrzyczyński.

„Parkur do łatwych nie należał, bo był to nie tylko finał CAVALIADY Tour, ale przede wszystkim jeśli chodzi o skalę trudności finał Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata. Przeszkody musiały powędrować na wysokość 155 cm, a w takiej sytuacji o dużą liczbę bezbłędnych przejazdów nie było łatwo. Mimo to wielu jeźdźców poradziło sobie z parkurem doskonale, a w rozgrywce zobaczyliśmy zaciętą rywalizację ośmiu par. Nie zawiódł po raz kolejny Jarosław Skrzyczyński, który tym zwycięstwem przypieczętował wygraną w całym tourze” – mówi Szymon Tarant, Tym samym zawodnik Klubu Jeździeckiego Agro-Handel Śrem po raz ósmy stanął na najwyższym miejscu podium CAVALIADA Tour. Drugim jeźdźcem tabeli został Tomasz Miśkiewicz, który w piątek wygrał konkurs Dużej Rundy o nagrodę LOTTO, a TOP 3 CAVALIADA Tour zamknął Kamil Grzelczyk.

Niedzielny konkurs zadecydował także o tym, kto zdobędzie prawo startu w finale Pucharu Świata, który w kwietniu odbędzie się w Omaha. Miejsce pierwsze w Lidze Europy Centralnej zajął Litwin Andrius Petrovas, tuż za nim znalazł się jego rodak Donatas Janciauskas, który w dzisiejszym Grand Prix był czwarty, a po raz piąty w karierze awans do finału wywalczył także Jarosław Skrzyczyński.

CAVALIADA w Krakowie była również finałem dla innych konkurencji jeździeckich. W całym cyklu CAVALIADA Driving Tour, będącym równocześnie Halowym Pucharem Polski w powożeniu zaprzęgami czterokonnymi, ostatecznie najlepszy był Aleksander Fularczyk – reprezentant KSPSK Kwieki. Najmłodszy zawodnik w tej rywalizacji wygrał w tym sezonie aż cztery z ośmiu konkursów. To drugi sezon startów i pierwsze zwycięstwo zawodnika w tym cyklu.

„To zawsze było moje marzenie, żeby wystartować na CAVALIADZIE, bo od 2016 jeździłem już jako kibic. Zawsze wiedziałem, że jeżeli zaprzęgi, to tylko czwórki – to duże wyzwanie, mamy cztery konie, a każdy z nich jest inny. W zeszłym sezonie nie miałem zbyt wiele obycia, ale z czasem i doświadczeniem przychodzi tak zwana „pamięć mięśniowa” i niektóre ruchy wykonują się już same. Zawsze lubiłem szybką jazdę – bez trzymanki! Mam nadzieję, że nasza konkurencja będzie się stawać coraz bardziej popularna, bo po to tu jesteśmy, aby ją promować. W Polsce nie ma na to lepszego miejsca niż CAVALIADA. Dziękuję wszystkim za doping i miłe słowa, bo bez kibiców nie ma CAVALIADY!” – mówił zawodnik.

W konkurencji WKKW, czyli TRAF Eventing Tour triumfowały kobiety. Finałowy konkurs wygrała Daria Kobiernik, a cały cykl oraz złoty medal Halowego Pucharu Polski WKKW należał do Joanny Pawlak.

„Jestem ogromnie szczęśliwa, to moje pierwsze zwycięstwo w tym cyklu w karierze. Ta edycja była dla mnie niesamowita, przez wszystkie etapy zajmowałam czołowe lokaty. Dziś jechałam w rozgrywce jako ostatnia, wiedziałam, że Daria prowadzi i że jeżeli przejadę bez błędów to prawdopodobnie uda się utrzymać pozycję liderki i tak się stało. Walka była bardzo wyrównana i do samego końca, dziś dopisało mi szczęście i jestem bardzo zadowolona.” – mówiła amazonka.

W widowiskowym finale IMMERGAS Dressage Tour triumfowała Sandra Sysojeva z Litwy startująca na ogierze Found Boy. Reprezentantka KS Centurion wygrała każdy z ośmiu konkursów cyklu. „To był nasz najlepszy wynik w konkursie Freestyle. Jestem bardzo szczęśliwa ze zwycięstwa, ale nie chodzi tu tylko o wygraną. Mogę także zobaczyć efekty mojej pracy z koniem i naszych treningów. Wygląda na to, że pracujemy w dobrym kierunku – zwycięstwa są tego wynikiem.” – mówiła amazonka.

Cykl dla najmłodszych zawodników na kucach – CAVALIADA Future wygrały Zofia Wierucka i Michalina Jach.

Po raz pierwszy w Krakowie w ramach CAVALIADY zorganizowane zostały zawody Hobby Horse, w których wystartowało ponad 300 zawodników z Polski i Czech. W ponad 600 przejazdach padł nowy rekord Potęgi Skoku – 140 cm.

„CAVALIADA Kraków 2023 przeszła już do historii. Niesamowite wydarzenie, jedyna w swoim rodzaju publiczność - dokładnie 21 355 osób, co daje nam absolutny rekord frekwencji, największa strefa Expo, bo dokładnie 59 wystawców oraz przede wszystkim wspaniałe, sportowe emocje. Takie wydarzenia organizuje się z wielką przyjemnością, ale tylko mając wokół siebie tak wspaniałych ludzi. Ogromne podziękowania należą się całemu zespołowi CAVALIADA Tour, który od listopada pracował nad przygotowywaniem każdego najmniejszego szczegółu, a także wszystkim naszym sponsorom i partnerom, zawodnikom i wolontariuszom, bez których to wydarzenie nie mogłoby istnieć” – mówi Jakub Patelka, Dyrektor CAVALIADA Tour. I dodaje. „Emocji w tym sezonie nie brakowało, jednak nie żegnamy się z kibicami na długo, ponieważ wracamy już w czerwcu z wyjątkową edycją letnią – CAVALIADA Summer, która w dniach 22-25 odbędzie się bezpośrednio na plaży w Świnoujściu. To drugie na świecie po Global Champions Tour w Miami, zawody jeździeckie organizowane na plaży”.

Bilety można już kupić na stronie www.tobilet.pl

Sponsorem głównym CAVALIADA Tour jest PKO Bank Polski. Partnerem strategicznym Totalizator Sportowy, partnerem złotym CREATON. Organizatorem wydarzenia jest Grupa MTP, a Miastem Gospodarzem: Kraków. Partnerem CAVALIADY w Krakowie jest Małopolska.