HARMONIJNY ROZWÓJ KONIA UJEŻDŻENIOWEGO

02.01.2023 12:00:00

Podziel się

Zarówno jeźdźcy, trenerzy i sędziowie, jak i właściciele koni, publiczność oraz media mają wspólny cel: wszyscy chcą podziwiać płynne przejazdy, piękne widowisko, poruszające programy z muzyką. Jednym słowem: pełną harmonię jeźdźca i konia.

Również grono osób krytykujących i coraz częściej zarzucających znęcanie się nad końmi ujeżdżeniowymi musi zgodzić się z tym stwierdzeniem. Koń pracujący bez strachu, presji i bólu nie daje pretekstów do dyskusji o niewłaściwym traktowaniu.

Ideą ujeżdżenia, jak czytamy w przepisach, jest wyszkolenie konia na „szczęśliwego sportowca”, który poprzez harmonijny proces edukacji staje się spokojny, rozluźniony, gibki i elastyczny, ale również „pewny siebie”, uważny i chętny do pracy.

Sformułowanie „Happy Athlete” w kontekście sportu jeździeckiego, przypisane do zwierzęcia, brzmi jednak jak truizm, a tym bardziej dziwnie może być odbierane w naszej kulturze. Oczywiście, wszyscy chcemy, aby nasz koń był tak bardzo „szczęśliwy”, jak to jest możliwe w życiu ujeżdżeniowca. Więcej TUTAJ