Historyczny sukces w jeździectwie – trzy polskie drużyny z kwalifikacją olimpijską

01.11.2023 12:00:00

Podziel się

Polskie drużyny w trzech konkurencjach jeździeckich wywalczyły kwalifikacje na Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024! Ekipa WKKW w bardzo dobrym stylu uczyniła to w Baborówku, a ujeżdżeniowcy i skoczkowie, po wspaniałej i zaciętej rywalizacji – w Budapeszcie i Pradze.

Ostatni raz Polska wystawiła wszystkie trzy drużyny – w ujeżdżeniu, skokach i we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego – podczas Igrzysk Olimpijskich w Moskwie w 1980 r.

Trzy drużyny w Paryżu w 2024 r.

– To historyczny sukces sportu jeździeckiego w Polsce. W przyszłym roku, po raz pierwszy od 44 lat, wystawimy trzy drużyny na Olimpiadzie. Obecnie nasze działania jako Zarządu i sztabów szkoleniowych PZJ skupiają się na umożliwieniu jak najlepszych przygotowań wszystkim parom z potencjałem olimpijskim – mówi Marcin Kamiński, prezes Polskiego Związku Jeździeckiego. I dodaje, że cieszy fakt, iż dzięki konsekwentnej pracy doszliśmy do takiego momentu, w którym w każdej konkurencji będzie można wybrać najlepszych zawodników z większego grona. – Wśród polskich zawodników, właścicieli koni, trenerów czuć ducha drużyny olimpijskiej. Dołożymy wszelkich starań, aby ze wsparciem PZJ biało-czerwone pary jak najlepiej zaprezentowały się podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. W 2024 r. mija setna rocznica zdobycia przez rotmistrza Adama Królikiewicza na koniu Picador brązowego medalu Igrzysk Olimpijskich, które także były rozgrywane w Paryżu. Moim marzeniem jest, aby polscy jeźdźcy ponownym wywalczeniem medalu olimpijskiego uhonorowali setną rocznicę tego sukcesu sportowego – podkreśla prezes. Więcej TUTAJ