Idealny koń na olimpiadę, czyli jaki?

22.04.2024 12:00:00

Podziel się

Koń odegrał znaczącą rolę w postępie cywilizacyjnym dzięki swoim cechom: wrażliwości oraz umiejętności współpracy z człowiekiem. Jego wyjątkowe znaczenie wynika z umiejętności zaspokajania różnorodnych potrzeb ludzi, które na przestrzeni wieków się zmieniały. Dla wielu symbolem osiągnięcia idealnego zgrania między człowiekiem a koniem jest ich wspólny start na letnich igrzyskach olimpijskich.

Koń odgrywa od zarania dziejów niezastąpioną rolę w historii ludzkości. Od epoki paleolitu, przez średniowiecze, aż do współczesności – towarzyszył nam w różnych aspektach życia. Jego ewolucja od zwierzęcia konsumpcyjnego do partnera sportowego i rekreacyjnego świadczy o wyjątkowej więzi między nim a człowiekiem. Współczesne zastosowania koni w sporcie, rekreacji i rozrywce są owocem długotrwałej pracy nad ich wychowaniem i treningiem. Obecnie są one nie tylko atletami, ale również partnerami, którym zaufać można nawet w najtrudniejszych sytuacjach, czyniąc z nich wyjątkowych towarzyszy na każdym etapie życia.

Początek współpracy

Koń to partner człowieka, który towarzyszy nam od 5500 lat. Odegrał on również niezwykłą rolę pod względem praktycznym, ekonomicznym, politycznym, religijnym czy symbolicznym. W epoce paleolitu koń był przede wszystkim wykorzystywany jako zwierzę konsumpcyjne – ze względu na odżywcze walory jego mięsa. W neolicie był źródłem mleka, również bogatego w aminokwasy i substancje mineralne. Jest on rzadkim przypadkiem gatunku, którego przed wyginięciem uratowało przymierze z człowiekiem.

Głównym zastosowaniem koni okazały się jednak być działania militarne, szczególnie związane z użyciem rydwanów i później kawalerii. Rydwany miały znaczący wpływ na bieg historii, decydując o wynikach wielu bitew. Ich kluczową rolę determinowały trzy elementy: koło szprychowe, łuk kompozytowy oraz wyszkolone konie.

Kawaleria uformowała się ok. 1000 r. p.n.e., 800 lat po wozach bojowych. W tym czasie wyhodowano większe, silniejsze konie, umożliwiające wojownikom noszenie uzbrojenia. Doskonalono również techniki jazdy, dosiadu i kierowania koniem, pojawili się też konni łucznicy. W czasach średniowiecza konie stały się symbolem szlachectwa, a jazda stanowiła kluczowy element armii. Pojawienie się broni palnej zakończyło erę rycerstwa, ale konie nadal były wykorzystywane podczas wojen. Od lat 50. i 60. XX w. ich rola zmieniła się – od tamtej pory są przede wszystkim wykorzystywane w rekreacji, w rozrywce i oczywiście w sporcie.

Jeździectwo pierwszy raz pojawiło się na igrzyskach w Paryżu, w 1900 r., jednakże dopiero w Sztokholmie, w 1912 r., rozegrane były konkursy trzech konkurencji: skoki przez przeszkody, ujeżdżenie i WKKW. Od tego czasu dyscyplina ta pojawia się na każdych igrzyskach olimpijskich. Jeździectwo to jedyny sport olimpijski, w którym osiągnięcie określonego wyniku jest uzależnione od żyjącego, myślącego i czującego czynnika, który nie jest ludzką istotą. Często podkreśla się, jak ważna jest więź między człowiekiem a koniem, ile czasu poświęca się na wytrenowanie i dopracowanie szczegółów.

Jaki powinien być jednak koń startujący w mistrzostwach, a tym bardziej na igrzyskach olimpijskich? Z jakim współpraca przebiega najlepiej? Jakie cechy predysponują go do otrzymywania laurów zwycięstwa?

więcej tutaj