Innowacyjna seria pielęgnacyjna hO3rseZONE z ozonem dla koni

14.07.2023 12:00:00

Podziel się

Wielokierunkowe działanie ozonu na poziomie molekularnym i ogólnoustrojowym intensywnie wspiera organizm w procesie powrotu do zdrowia. Swoją wiedzę i doświadczenie w tym obszarze wykorzystuje SCANDIA COSMETICS SA, która stworzyła innowacyjną serię pielęgnacyjną hO3rseZONE z ozonem dla koni.

Zastosowanie ozonu w leczeniu i profilaktyce jest znane od ponad 100 lat. Wiele badań prowadzonych w laboratoriach i prestiżowych klinikach potwierdza właściwości lecznicze ozonu w terapii różnych chorób. Ozon ma silne działanie bakterio-, wiruso- i grzybobójcze. Jako wolny rodnik jest jednym z najsilniejszych utleniaczy. Wpływa na wiele przemian w organizmie. Poprawia nawet dziesięciokrotnie mikrokrążenie i dotlenienie tkanek, co ma bardzo duży wpływ na gojenie się ran i leczenie chorób skóry. Aktywizuje mechanizmy obronne i przyspiesza procesy regenerujące. Dodatkowym atutem ozonoterapii jest brak efektów ubocznych.

Rozwój tej dziedziny wiedzy wiąże się z powstaniem wielu preparatów ozonowych mających pozytywny wpływ na efekty leczenia u zwierząt. Rany i choroby skóry są najczęstszymi schorzeniami, gdzie możemy zastosować preparaty zawierające w swoim składzie ozon. Mogą to być maści i preparaty lecznicze, szampony i mydła. Ozon pomaga w redukcji łupieżu i nadmiernego przetłuszczania się włosia oraz działa antybakteryjnie na skórę. Dezynfekuje rany, wspiera ziarninowanie skóry.

O właściwościach leczniczych ozonu rozmawiano podczas seminarium, które odbyło się w Krakowie, pt.: „OZONOTERAPIA w teorii i praktyce lekarza weterynarii na przykładzie koni sportowych”. Organizatorem wydarzenia był Wydział Technologii Żywności Katedry Chemii Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja w Krakowie. Prelegentami byli m.in. dr hab. Karen Khachatryan, prof. URK, oraz dr hab. Gohar Khachatryan, prof. URK, eksperci w zakresie nanotechnologii w kosmetyce. Wygłosili oni wykład pt.: „Mikro- i nanokapsułkowanie ozonu – nowe technologie produkcji kosmetyków dla koni sportowych”. Natomiast dr hab. inż. Anna Lenart-Boroń, prof. URK, zreferowała wpływ ozonu oraz olejów ozonowanych na mikroorganizmy (bakterie, wirusy i grzyby). Praktyczną stronę stosowania ozonoterapii w weterynarii przedstawili z kolei dr Krzysztof Klimas, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ozonoterapii oraz autor i współautor wielu publikacji i receptur kosmetyków i produktów medycznych opartych na ozonie, oraz lek. wet. Agnieszka Jakubowska, specjalizująca się w leczeniu koni i wielbłądowatych.

Więcej TUTAJ