JAK STWORZONO RASĘ PERFEKCYJNĄ?
Kiedy pomyślimy sobie o koniach hiszpańskich, przed oczami stają nam piękne, barokowe rumaki o szerokiej szyi, mocnym zadzie i długiej, falującej grzywie. Nie bez powodu rasę tą określa się mianem „królewska”, „dla elity” czy nawet „perfekcyjna”.
Konie rasy P.R.E. (hiszp. Pura Raza Española – czysta rasa hiszpańska) dzielą się na dwie linie krwi. Starsza z nich jest znana jako koń kartuzjański (caballo cartujano), a druga linia krwi to typ sportowy.
Koń kartuzjański
Nazwa „koń kartuzjański” pochodzi od klasztoru kartuzjanów w Jerez de la Frontera. Konie te są hodowane tam od 1476 roku (to wtedy założono pierwszą księgę stadną). Konie kartuzjańskie uważane są za najczystszą formę PRE. Są one niezwykle pobudliwe, o gorącym temperamencie i niewyczerpanej energii. Charakteryzują się krótkim krokiem, a także bardzo wysokim unoszeniem nóg.
Typ sportowy
Druga linia krwi koni P.R.E. to typ sportowy. Istnieje przekonanie, że konie andaluzyjskie słabo radzą sobie w dyscyplinach inne niż sztuka wyższa, jednak wystarczy przeanalizować wyniki światowych liderów w ujeżdżeniu, aby obalić ten szkodliwy stereotyp. Jednym z przykładów niezwykle zdolnych koni, które odnoszą sukcesy w klasycznym ujeżdżeniu, jest Fuego XII. Fuego jest jeżdżony przez Juana Manuela Muñoza, który odniósł sukces w igrzyskach olimpijskich w Pekinie w 2008 r., a następnie cztery lata później w Londynie. Pura Raza Española została stworzona w czasach rozkwitu gospodarczego i politycznego Hiszpanii. Była doskonałym połączeniem renesansowego piękna i Złotego Wieku Hiszpanii. Jest więc wiernym odzwierciedleniem literatury tamtych czasów.
Jedną z najbardziej cenionych zalet koni tej rasy jest wszechstronność. Psychicznie zrównoważony, o harmonijnej budowie, chęci do pracy i inteligencji – wszystkie te cechy potwierdzają ich potencjał do osiągania niewyobrażalnych granic.