JAKOŚĆ W UJEŻDŻENIU, CZYLI DROGA PO MEDALE

19.08.2022 12:00:00

Podziel się

Zainteresowanie rozwijaniem naturalnych możliwości konia sięga starożytności, jednak jako dyscyplina sportowa ujeżdżenie jest stosunkowo młode. W XVI w. powstała klasyczna szkoła jazdy, a pierwsze zawody ujeżdżeniowe zorganizowano w 1873 r. w Bratysławie w celu utrwalenia schematu klasycznego jeździectwa i przedstawienia najważniejszych celów treningu młodego konia wierzchowego. W celu uatrakcyjnienia dyscypliny od początku lat 80. XX. wprowadzono do współzawodnictwa w ujeżdżeniu programy dowolne do muzyki.

To nie jedyne, ale najczęstsze określenia, które występują w połączeniu z „występem” pary zawodnik i koń na czworoboku. Są one wymieniane zarówno przez przypadkowych widzów, jak i przez ekspertów, sędziów, trenerów i zawodników. Ośrodki prześcigają się w pięknym przygotowaniu aren ujeżdżeniowych. Zachwyca profesjonalne podłoże, odpowiednio nawodnione i wyrównywane w miarę potrzeb. Czworoboki ozdabiane są kwiatami, a z głośników płynie piękna muzyka. Sędziowie odpowiednio ubrani, często nawet uroczyście wystrojeni. I wisienka na torcie: zawodnik i jego wierzchowiec… eleganccy, błyszczący, dumni.

Od Ameryki po Afrykę twórcy spektaklu ujeżdżeniowego czynią starania, aby był on atrakcyjny i odbywał się w podniosłej atmosferze. zobacz więcej TUTAJ