Klacz sportowa – wyzwanie w rozrodzie

02.05.2023 12:00:00

Podziel się

W przypadku ogierów kariera sportowa wcale nie musi kolidować z karierą reproduktora. W razie potrzeby można skorzystać z opcji zamrożenia nasienia, tak aby ogier w okresie intensywnego treningu i startów sportowych mógł skupić się wyłącznie na sporcie. Natomiast nietrudno się domyślić, że kariera sportowa klaczy niekoniecznie zgadza się w tak prosty sposób z rolą matki i nierzadko właściciele całkowicie rezygnują z niej na rzecz sportu. Jednakże nie należy zapominać, że klacze z wybitną karierą sportową są najbardziej pożądanym materiałem do dalszej hodowli!

Jeździectwo należy do sportów o wyjątkowo wysokim stopniu równouprawnienia. Na światowych arenach wśród najlepszych, walczących w najbardziej prestiżowych konkursach, spotkamy uczestników obu płci – męskiej i żeńskiej. Nie tyczy się to wyłącznie jeźdźców, ale także ich wierzchowców. Na regionalnych, międzynarodowych czy olimpijskich parkurach i czworobokach spotykamy równo współzawodniczące klacze, wałachy i ogiery. Kolejnym rzadko spotykanym faktem jest, że kariera koni sportowych może trwać stosunkowo długo, bo nawet kilkanaście lat. Wiele koni pierwsze starty rozpoczyna już w wieku 4 lat, a kończy karierę, mając 17 czy 18 lat.

Faktem jest, że pogodzenie kariery sportowej z rolą matki zawsze niesie za sobą szereg problemów do rozwiązania. Każda ewentualna ciąża klaczy wraz z odchowaniem źrebięcia to 1,5 roku wyłączenia z treningu sportowego i startów. Biorąc pod uwagę, że przeciętnie na osiągnięcie wysokich wyników w sporcie taka klacz potrzebuje około 6 lat, a każde wyłączenie z treningu na tak długi czas ciąży i odchowu źrebięcia oznacza żmudne wypracowywanie formy w zasadzie od nowa – niewiele osób decyduje się na zaźrebienie klaczy w trakcie kariery sportowej. Jednak nie daje spokoju myśl, że tracimy najlepszą możliwość do uzyskania cennego potomstwa od sprawdzonej sportowo klaczy! Przecież takie geny to skarb! Jakie mamy zatem możliwości wykorzystania klaczy pod kątem rozrodu u klaczy sportowych i przed jakimi wyzwaniami stają hodowcy i lekarze? Więcej tutaj