Kolagen – białko uniwersalne?

02.03.2024 12:00:00

Podziel się

Kolagen to podstawowe białko budulcowe w każdym żywym organizmie. Jest nieodłącznym składnikiem tworzącym powłoki skórne, kości, mięśnie, więzadła, stawy, ścięgna i tkankę łączną. Stanowi ponad 35% wszystkich białek w ciele i nawet 65% suchej masy skóry właściwej. Dlaczego konie i inne zwierzęta go potrzebują i jak dokładnie działa w organizmie zwierzęcia?

Włókna kolagenowe stanowią rusztowanie dla każdej tkanki w organizmie człowieka czy zwierzęcia. Dzięki nim skóra, powłoki skórne, tkanka łączna, narządy wewnętrzne, a nawet kości zachowują swój naturalnie biologiczny kształt i nie zmieniają go.

Niestety, badania naukowe dowodzą, że w całkiem młodym wieku każdego organizmu żywego zaczyna maleć naturalna produkcja kolagenu, w tempie około 1% rocznie. To m.in. dlatego skóra traci swoją jędrność, a układ ruchu jest bardziej narażony na kontuzje u organizmów starszych.

Dlatego właśnie suplementowanie koni kolagenem daje korzystne efekty w funkcjonowaniu ich sprawności fizycznej. Należy jednak pamiętać, że poprzez układ pokarmowy wchłanianie kolagenu jest dość ograniczone.

Niedobory kolagenu

Kiedy analizujemy niedobór kolagenu w organizmie, tak naprawdę mówimy o komplikacjach w jego syntezie. Jest to ściśle związane z procesem starzenia się, który jest nieodłączny i nieodwracalny. Nie brzmi to optymistycznie.

Jednak z medycznego punktu widzenia suplementacja kolagenem może spowolnić proces degeneracji organizmu, a niekiedy nawet cofnąć jej skutki. Kolagen wywiera wpływ na cały układ ruchu: zarówno na stawy, jak i mięśnie, a także ścięgna.

Wpływ na stawy

Stawy konia, jak każdego innego ssaka, potrzebują substancji „smarującej”, aby móc pracować bez ograniczeń, bez bólu czy dyskomfortu i niepotrzebnego oporu. Kolagen ma tutaj niebagatelne znaczenie, ponieważ stanowi większą część suchej masy chrząstki stawowej. Tworzy z niej pewien rodzaj rusztowania, zapewniającego silną strukturę chrząstki. Ona natomiast ma właściwości absorbowania nacisków czy wstrząsów podczas trudnych figur, skoków czy wyczerpującego galopu. Badania naukowe sugerują, że suplementowany kolagen, absorbowany z przewodu pokarmowego, potrafi gromadzić się w chrząstce i pobudzać tkanki do jego naturalnej produkcji. Konsekwencją tego jest zmniejszenie się tarcia chrząstki, bólu i rozwijania się stanu zapalnego. Dodatkowo kolagen wpływa na utrzymywanie odpowiedniej kleistości mazi stawowej, która umożliwia najbardziej naturalną i bezbolesną pracę stawu.

Oddziaływanie na mięśnie

Kolagen odgrywa znaczącą rolę w funkcjonowaniu i strukturze mięśni. Jest podstawowym składnikiem macierzy komórkowej w mięśniach szkieletowych, zapewnia wsparcie strukturalne włóknom mięśniowym i utrzymuje ich monolitość. Wpływa również pozytywnie na mechaniczne właściwości mięśni, takie jak naprężenie i sztywność. Suplementacja kolagenem będzie pomocna nie tylko dla koni sportowych, biorących czynny udział w zawodach, ale także dla końskich seniorów. Więcej tutaj