Koń w czasie upałów – pojenie, elektrolity, żywienie
Konie regulują temperaturę ciała poprzez pocenie się. Oznacza to, że w wysokich temperaturach tracą dużo płynów wraz z elektrolitami, które należy uzupełniać. Niestety, sam dostęp do wody nie wystarczy. Temat ten jest istotny nie tylko dla koni w treningu.

Nieograniczony dostęp do świeżej, chłodnej wody to absolutna konieczność, szczególnie w czasie upałów. Ważne, by woda pozostawała chłodna i była regularnie wymieniana. Jednak prawidłowe nawodnienie organizmu to coś więcej niż tylko picie wody. Koń z potem oprócz płynów traci także elektrolity, czyli minerały takie jak chlor, sód, potas, a w mniejszych ilościach również magnez i wapń. Zatem równie istotne jest dostarczanie elektrolitów, które „wprowadzają” wodę do komórek.
Woda z sieci wodociągowej jest pozbawiona naturalnie występujących elektrolitów, a codzienne pożywienie zwykle nie pokrywa większych strat elektrolitowych, dlatego konieczna jest odpowiednia suplementacja.
Mechanizm pragnienia
Ważne jest, by poznać mechanizm wywołujący pragnienie u koni. Gdy koń się poci, sód przesuwa się z komórek do krwioobiegu. To właśnie zwiększony poziom sodu we krwi jest odczytywany przez osmoreceptory w mózgu jako sygnał do wywołania uczucie pragnienia. Napicie się wody rozrzedza krew i tym samym zmniejsza stężenie w niej zawartego sodu, co wyłącza sygnał pragnienia. Nie uzupełnia jednak poziomu sodu, który wypłynął z komórek. Tym samym w przyszłości sygnał nawodnienia może być słabszy.
>> CAŁY ARTUKUŁ