Koordynowana opieka zdrowotna kluczem do sukcesu

29.04.2024 12:00:00

Podziel się

Od kilku lat obserwuję drogę do sukcesu w dyscyplinie skoków przez przeszkody, zawodniczki Michaliny Szmytki. Od jakiegoś czasu mam też przyjemność oraz przywilej towarzyszyć w tej drodze jako fizjoterapeuta zarówno Michalinie, jak i jej koniowi – Cometowi. Uważam, że ta historia jest niesamowita i warta opowiedzenia. O tym, jak udało się pokonać wiele przeszkód zdrowotnych oraz o wielkiej determinacji w drodze do osiągnięcia sukcesu opowiada Michalina Szmytka w rozmowie z Martą Kulikowską, specjalizującą się w rehabilitacji i fizjoterapii koni.

Skąd Comet wziął się w Twoim życiu? Od jak dawna tworzycie zgraną parę na parkurze?

Comet tak naprawdę znalazł się na mojej drodze przypadkiem. Szukaliśmy konia juniorskiego, pojechaliśmy więc razem z Rudigerem Wassibauerem (pochodzący z Austrii trener, hodowca, dwukrotny uczestnik igrzysk olimpijskich) oglądać konie do stajni w Niemczech. Gdy już było po testach, zadzwonił przyjaciel właściciela stajni, w której byliśmy, że właśnie wraca z zawodów i ma konia na sprzedaż. Tym koniem był właśnie Comet. Jest ze mną już 9 lat, choć początki były trudne i musieliśmy się nawzajem poznać, to jest to niesamowity, a także bardzo waleczny koń. Jest to jak na razie jedyny koń, którego znam, który rży przed samym wjazdem na parkour – on się cieszy i jest podekscytowany każdym wyjazdem na zawody. Takiego kompana i przyjaciela życzę każdemu zawodnikowi.

 

Nie zawsze było różowo i w pewnym momencie musieliście stawić czoła poważnym kontuzjom…

Niestety, w 2017 r. Comet doznał bardzo poważnej kontuzji naderwania przyczepu mięśnia międzykostnego w przedniej nodze. Z powodu długotrwałego odciążania chorej nogi zaczęły pojawiać się zwyrodnienia w łopatce, a także w szyi. Uraz i wiele ingerencji w ścięgno doprowadziły również do nieodwracalnych zmian w strukturze okostnej. Jednym słowem – Comet miał już nigdy nie wrócić do sportu i wiele razy słyszałam, że najlepiej po prostu wysłać go emeryturę.

więcej tutaj