Kraków – miasto sportu od lat związane z jeździectwem (1)

16.04.2024 12:00:00

Podziel się

Miłośnikom sportu i rekreacji Kraków oferuje wiele możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu, m.in. dzięki inwestycjom w nowe baseny, hale sportowe, boiska, stadiony czy siłownie zewnętrzne. Od 2014 r. funkcjonuje też największa w Polsce i jedna z najnowocześniejszych w Europie hal widowiskowo-sportowych – TAURON Arena Kraków. Miasto jest gospodarzem licznych imprez sportowych rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej. Kraków jest też ściśle związany z jeździectwem, a CAVALIADA przyczynia się do rozwoju i dużego wzrostu zainteresowania tą dyscypliną sportu.

Jeździectwo jest mocno powiązane z Krakowem i uprawiane w tym mieście z sukcesami od dziesięcioleci. Już w 1890 r. założono Towarzystwo Międzynarodowych Wyścigów Konnych. Wówczas na Błoniach Krakowskich zbudowano tor wyścigowy i cztery stajnie, a w 1903 r. zorganizowano tam pierwsze międzynarodowe zawody hippiczne. Wychodząc naprzeciw ciągle rosnącemu zainteresowaniu jeździectwem, przez lata Kraków był miastem gospodarzem wielu wyścigów konnych. Bogate tradycje jeździeckie owocowały również sukcesami na najważniejszych imprezach sportowych – warto wspomnieć brązowy medal Igrzysk Olimpijskich w Paryżu (1924) w konkurencji skoków przez przeszkody, który wywalczył mjr Adam Królikiewicz, należący do Krakowskiego Klubu Jazdy Konnej.

Jeździectwo nie tylko dla elit

Obecnie sport ten nie jest już zarezerwowany tylko dla elit i cieszy się sporą popularnością. – Bardzo dużo osób chce uprawiać jeździectwo rekreacyjne, powstają kolejne kluby jeździeckie, coraz więcej dzieci i młodzieży startuje w zawodach. Już przeszło 10 lat temu wprowadziliśmy cykl rozgrywek Małopolska Liga Jeździecka i Małopolski Towarzyski Puchar Jeździectwa. Na każde zawody przyjeżdżają nowi jeźdźcy, co bardzo nas cieszy, bo widać, że jeździectwo się rozwija – mówi Krzysztof Koziarowski, wiceprezes do spraw sportu i trener jeździectwa w WLKS Krakus Swoszowice.

Kraków dysponuje dobrą bazą do uprawiania tego sportu. Ośrodki posiadają kryte ujeżdżalnie, co daje możliwość jazdy konnej przez cały rok. Wśród krakowskich klubów jeździeckich bogatym doświadczeniem i kompleksową ofertą wyróżniają się: Krakowski Klub Jazdy Konnej (w prowadzonym przez klub ośrodku dużą popularnością cieszą się jazdy rekreacyjne i sportowe oraz zajęcia dla najmłodszych miłośników jeździectwa, którzy również licznie wstępują w szeregi sekcji młodzieżowych i dziecięcych), Sekcja Jeździecka WLKS Krakus Swoszowice (mająca wśród swoich zawodników na przykład Jarosława Koziarowskiego – zwycięzcę finału Małej Rundy podczas CAVALIADY 2020 w Krakowie) czy Ośrodek Jazdy Konnej PEGAZ. Więcej tutaj