Kto wystartuje na igrzyskach olimpijskich?

21.04.2024 12:00:00

Podziel się

Po 44 latach przerwy podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu zobaczymy trzy biało-czerwone drużyny. Polskie pary, które wywalczyły drużynowe kwalifikacje, nie mają jednak zapewnionego automatycznego startu na igrzyskach. O tym, kto ostatecznie wystartuje na przełomie lipca i sierpnia w Wersalu, zdecydują sztaby szkoleniowe poszczególnych konkurencji. Zawodnik i koń muszą posiadać także minimum kwalifikacyjne.

Rok temu kwalifikacje olimpijskie zdobyły polskie ekipy w ujeżdżeniu, skokach i we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego (WKKW). Trzy polskie jeździeckie drużyny ostatni raz startowały podczas olimpiady w Moskwie w 1980 r. W ubiegłym roku kwalifikację olimpijską w paraujeżdzeniu zdobyła również Monika Bartyś.

W maju 2023 r. kwalifikację olimpijską podczas Festiwalu Jeździeckiego Baborówko wywalczyła drużyna WKKW w składzie: Małgorzata Korycka i Canvalencia, Wiktoria Knap i Quintus 134, Jan Kamiński i Jard oraz Paweł Warszawski i Lucinda Ex Ani 4.

Z kolei w czerwcu polska drużyna ujeżdżenia, w składzie: Żaneta Skowrońska-Kozubik i koń Romantic P, Magdalena Jura i Ron, Marta Sobierajska i Ultrablue de Massa oraz Mateusz Cichoń i Herzregent 2, wygrała kwalifikację olimpijską w Budapeszcie.

W lipcu podczas zawodów CSIO w Pradze skoczkowie w składzie: Adam Grzegorzewski i Issem, Maksymilian Wechta i Chepettano, Wojciech Wojcianiec i Chintablue, Przemysław Konopacki i Home-Run zdobyli kwalifikację olimpijską podczas rozgrywanych zawodów CSIO w Pradze.

WKKW

W przypadku WKKW para musi uzyskać jeden wynik kwalifikacyjny w zawodach 5* lub dwa wyniki w CCI4*L albo jeden wynik kwalifikacyjny w CCI4*L i jeden wynik w CCI4*S. Podczas zawodów tej rangi wynik w ujeżdżeniu musi być powyżej 55%, w skokach poniżej 16 pkt., a cross należy przejechać bez błędów na przeszkodach (dopuszczalne są jedna zrzutka, jeden błąd flagi i spóźnienie nieprzekraczające 75 sekund).

Na koniec 2023 r. w WKKW wynik kwalifikacyjny mają: Julia Gillmaier i Red Dream Princess, Małgorzata Korycka i Canvalencia, Viktoria Knap i Quintus, Paweł Warszawski i Lucinda ex Ani, Mateusz Kiempa i Libertina, Jan Kamiński i Jard oraz Robert Powała i Rara del Castegno oraz Tosca del Castegno. Kadra seniorów WKKW, pod okiem trenera Andreasa Dibowskiego, ma już za sobą pierwsze przedolimpijskie zgrupowania.

Więcej tutaj