Kwietniowe wydanie „Horse & Business Magazine” już dostępne w wersji online

Podziel się

Królewskie polo zachwyca coraz bardziej - zapraszamy do zapoznania się z lekturą najnowszego wydania "Horse & Business Magazine", które jak co miesiąc dostępne jest w wersji online.

Przeczytaj najnowsze wydanie "Horse & Business Magazine" 

<KLIKNIJ TUTAJ>

 

Konie czystej krwi arabskiej – wzór piękna i doskonałości. Są niezwykle wrażliwe i mają bardzo żywy temperament. Do tego są niebywale wytrzymałe, zwrotne i chętnie nawiązują kontakt. Stąd budzą podziw na całym świecie.

Jedna z legend mówi, że Bóg stworzył konia arabskiego z garści południowego wiatru. Tchnął w niego boski oddech i uformował zwierzę stworzone do lotu, jednak nie dał mu skrzydeł. Do kosmka grzywy nad czołem przywiązał mu dobro i szczęście, a z jego pana zrobił przyjaciela.

Konie te są obecnie najstarszą na świecie rasą hodowaną. Pochodzą z Półwyspu Arabskiego, a w Polsce ich hodowla rozpoczęła się w XIX w. Polskie araby zdobyły uznanie na wielu rynkach zagranicznych, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Niestety, II wojna światowa spowodowała olbrzymie straty w hodowli koni czystej krwi w Polsce. Rezerwy gromadzono w Janowie Podlaskim, gdzie do tej pory znajdują się największe zasoby genetyczne koni arabskich. O ich historii, o sytuacji polskich koni na dużych rynkach, a także tempie i kierunkach rozwoju rynku konia czystej krwi arabskiej można przeczytać w Temacie Wydania.


Tym, którzy chcieliby poznać tajniki gry w polo, polecam z kolei wywiad z Maciejem Olbrychem, rodzinnie związanym z Buksza Polo & Riding Club – pierwszym klubem polo w powojennej Polsce. Gra rozgrywana jest konno na trawiastym boisku. Zawodnicy podzieleni są na dwie czteroosobowe drużyny i starają się – używając długich kijów, tzw. malletów – umieścić piłkę wielkości pomarańczy w bramce przeciwnika. Każdy gracz potrzebuje czterech koni, ponieważ po jednej rundzie (kilka minut w pełnym galopie) są one zmęczone i nie mogą brać udziału w dalszej rozgrywce. Polo nazywano dawniej sportem królów, ponieważ tylko szlachta, oficerowie i królowie mogli próbować swoich sił w turniejach. Mówi się, że kto raz zagra w polo, już nigdy nie przestanie grać. A swoich sił można spróbować w jednym z siedmiu prężnie działających w Polsce klubów, z których każdy – jak przekonuje mój rozmówca – ma swój niepowtarzalny klimat.

 

Natomiast dla Joanny Pawlak, amazonki KJ Pawlak Equestrian Wrocław, a także olimpijki z Tokio i zwyciężczyni TRAF Eventing Tour 2022/2023, prawdziwą frajdą jest WKKW. W wywiadzie opowiada ona o rozwoju swojej kariery, wspaniałej współpracy z trenerką i jednocześnie medalistką olimpijską z Niemiec, Sandrą Auffarth, a także o niesamowitej atmosferze, która panuje w środowisku WKKW. Porusza ona też bardzo trudny temat protestów przeciwko sportom konnym.

 

W najnowszym wydaniu, które mają Państwo przed sobą, nie mogło zabraknąć informacji o zbliżającym się wydarzeniu, czyli CAVALIADZIE Summer. Wyczekiwana przez całą branżę jeździecką letnia edycja CAVALIADY odbędzie się w Świnoujściu, w niezwykłej scenerii. Arena zmagań sportowych usytuowana będzie na piasku, tak więc całe widowisko będzie rozgrywało się z widokiem na morze. Poza programem sportowym i zwiedzaniem powierzchni wystawienniczej będzie można też zobaczyć wyjątkowe pokazy.

 

Już teraz zapraszam na to wydarzenie, gdzie szykuje się moc atrakcji.

Barbara Krawczyk
redaktor naczelna "Horse & Business Magazine"

 

Przeczytaj najnowsze wydanie Horse & Business Magazine