Litwin zwycięzcą Dużej Rundy podczas Cavaliady Sopot

02.02.2024 12:00:00

Podziel się

Matas Petraitis na CORNET'S CLOUD zwyciężył w konkursie Dużej Rundy zaliczanej do rankingu FEI i CAVALIADA Tour o nagrodę marki LOTTO. Polacy uplasowali się tuż za podium.

Gospodarz tour nie miał dzisiaj łatwego zadania. Lista startowa konkursu Dużej Rundy o nagrodę marki LOTTO zaliczanego do światowego rankingu i rankingu CAVALIADA Tour była bardzo zróżnicowana. Obok par, które na co dzień startują w zawodach wyższej rangi, było wielu zawodników i koni, które po raz pierwszy zetknęły się z parkurem klasy rankingowej. Po 41 przejazdach wszystko ułożyło się bardzo interesująco. Ostatecznie do rozgrywki weszło 10 par.


- Najtrudniejsze okazały się dzisiaj kombinacje, zwłaszcza wyjścia z podwójnej i potrójnej kombinacji. Do obydwu stacjonat robiło się dosyć ciasno, bardzo trudna była też skakana w linii na trzy kroki galopu bramka Miasta Sopot. Sama rozgrywka była bardzo szybka i bardzo ciekawa. Już jadący jako pierwszy Sven Gero Hünicke z Niemiec na MASTERMIND RL zawiesił poprzeczkę bardzo wysoko, jechał bardzo dynamicznie i bardzo krótko, wydawało się, że trudno będzie komukolwiek go dogonić – powiedział Szymon Tarant, dyrektor Sportowy CAVALIADA Tour.


Matas Petraitis z Litwy, na koniu CORNET'S CLOUD nie po raz pierwszy pokazał, że potrafi powalczyć w tego typu zmaganiach. Widzieliśmy jego fantastyczny przejazd w Finale Średniej Rundy dwa lata temu na CAVALIADZIE w Poznaniu. Tym razem zrobił podobnie - postawił wszystko na jedną kartę, a z tym koniem, z którym zna się bardzo długo i stanowią zgraną parę, udało mu się sięgnąć po zwycięstwo.


- Parkur był na odpowiednim poziomie, zobaczyliśmy 10 czystych przejazdów, jest to dobra liczba. Żaden z elementów nie był dla mnie specjalnie trudny. Bardzo dobrze mi się tu startuje, lubię uczestniczyć w każdych zawodach w ramach CAVALIADY. Jeśli chodzi o mojego konia to znamy się odkąd ma 2 lata, jeżdżę na nim już bardzo długo i wierzę w niego, że to jest fenomenalny koń – powiedział zwycięzca, Matas Petraitis.


Dobrze spisali się Polacy, którzy uplasowali się tuż za podium: Weronika Wilska – Czarnecka, Wojciech Dahlke, Małgorzata Ciszek – Lewicka, Aleksandra Kierznowska i Mściwoj Kiecoń.


Negatywną niespodzianką była zrzutka wicelidera rankingu CAVALIADA Tour - Angelosa Touloupisa z Grecji, który dziś wybrał stosunkowo mało doświadczonego konia. Kibice mieli prawo spodziewać się bezbłędnego przejazdu, bo Grek w tym tourze jeździ wyjątkowo dobrze. Pomimo zrzutki, Toulupis zdobył dziś punkty co pozwoliło mu objąć prowadzenie w tabeli i zostać liderem CAVALIADA Tour.


Bardzo dobry występ zanotowała Finja Bormann z Niemiec na HOLLAND V.D. VALCKENBORG, która była trzecia i awansowała w rankingu na miejsce trzecie.
Wyniki - https://livejumping.com/ap/event/9652/competition/141648
Zakończył się konkurs Średniej Rundy o nagrodę Śliwocki Home pod patronatem Apart. Najlepszym spośród 63 zawodników okazał się Matas Petraitis dosiadający 8-letniego wałacha LANDO. Miejsce drugie zajął Kristaps Neretnieks i TENDER VAN DE KLEIBERG Z, a trzeci był Dawid Skiba na TAMAGOTCHI. Konkurs ze świetnym wynikiem zakończyła też 15-letnia Nell Sówka, która uplasowała się na miejscu 7 co było drugim najlepszym wynikiem dla reprezentantów Polski.


W porannym konkursie CAVALIADA Open Tour Silver (110 cm) o nagrodę Nowy Adres zwyciężyła Matylda Bejuk Jephcott na koniu CHACCO PERFECT S. Miejsce drugie zajmuje Julia Tybulczyk, która jest jednocześnie liderką rankingu CAVALIADA Open Tour. Podium zamyka Natalia Skibińska na JAMBO. Bezpośrednio po konkursie Silver rozegrany został konkurs CAVALIADA Open Tour Golden (120 cm) o nagrodę Horse & Business Magazine , pod patronatem Pomorski Związek Jeździecki. Najlepszą parą okazali się Marcel Wiśniewski i KELVIN NITA. Na miejscu drugim znalazła się Amelia Klimaszewska na COTE D'OR, a na trzecim stanęła liderka rankingu Julia Koszuta. Już jutro finał zmagań w CAVALIADA Open Tour.


Organizatorem CAVALIADA Sopot jest Grupa MTP. Sponsorem głównym PKO Bank Polski, strategicznym sponsorem jest ORLEN i LOTTO, Miastem Gospodarzem Sopot, a partnerami Województwo Pomorskie i Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku.

Ważne linki:

Strona www: https://sopot.cavaliada.pl/pl/
Wyniki: https://livejumping.com/ap/event/9652/competitions
Program: https://sopot.cavaliada.pl/pl/kibice/program/program-wydarzenia-cavaliada-sopot-2024/
Bilety: https://tobilet.pl/cavaliada-sopot-2024.html
Rankingi: https://sopot.cavaliada.pl/pl/zawodnicy/rankingi
Zapraszamy do skorzystania z transmisji online na: https://live.cavaliada.pl/