Magiczny świat współpracy i partnerstwa z koniem

01.07.2024 12:00:00

Podziel się

Koń w życiu człowieka zawsze odgrywał niezwykłą rolę. Poza walorami użytkowymi w pracy był również obiektem zachwytu. Niezwykła siła, połączona z gracją i elegancją w ruchu oraz szczyptą delikatności i wrażliwości, tworzy wręcz magiczny obraz zwierzęcia, od którego trudno oderwać wzrok.

Koń na świecie pełnił tak ważną funkcję, że od setek lat ludzie dochodzili do tego, jak z nim należy pracować i go traktować, aby był zdrowym i szczęśliwym atletą, a tym samym stawał się rzetelnym partnerem.

Te zwierzęta pojawiły się na dobre w naszym życiu ładnych parę tysięcy lat temu, a pierwsze szkoły jeździeckie powstały ok. 1100 r. Przez cały ten czas mistrzowie pracy z koniem przez analizę, obserwację, a przede wszystkim przez odpowiednie podejście budowali fundament i reguły, w jaki sposób najlepiej podchodzić do tych zwierząt. Została opracowana klasyczna szkoła jazdy z piramidą szkolenia, aktualna do dziś. Co ciekawe, mimo że nie mieli wtedy takich możliwość jak my dziś, trening został oparty właśnie na biomechanice konia.

Obecnie rola konia pracującego czy też w roli konia wojskowego odeszła w niepamięć, ale nasza fascynacja końmi nie ustaje, stąd znaleźliśmy inną przestrzeń, aby te zwierzęta mogły pozostać w naszym życiu. W tym roku trzy z konkurencji jeździeckich będą rozgrywane na letniej olimpiadzie na równi ze wszystkimi innymi dyscyplinami sportu.

Jednak to jedyny sport, w którym uczestniczą w duecie tak różne od siebie organizmy. Mimo że osobom postronnym wydaje się, że jeździec tylko siedzi na koniu i nic nie robi, to aby dojść faktycznie do takiej perfekcji, aby z boku tak to właśnie wyglądało, trzeba wielu lat ciężkiej pracy.

Pracy przede wszystkim nad sobą, nad swoim ciałem, równowagą, balansem, koordynacją, ale również kondycją i siłą mięśni. Na początku zawsze musi minąć trochę czasu, zanim jazda konna stanie się przyjemna. Ten czas jest potrzebny nie tylko na to, aby jeździec opanował technikę i zrozumiał końską naturę (to drugie udaje się niestety niewielu), ale także na dostosowanie morfologii swojego organizmu do nowego wysiłku fizycznego.

A to jest dopiero początek. więcej tutaj