MROŻENIE NASIENIA OGIERÓW

20.02.2023 12:00:00

Podziel się

W obecnych czasach mrożone nasienie ogierów jest powszechnie używane w hodowli różnych ras koni i ma ogromny wpływ na różnorodność i rozwój hodowlany. Rozprowadzane przez Banki Nasienia czy sprzedawane na aukcjach funkcjonuje jako produkt handlowy dostępny na rynku krajowym, wewnątrzwspólnotowym czy ogólnoświatowym.

Warto się zastanowić, jak wyglądałby sport jeździecki, gdyby nie zamrożono nasienia ogiera Chacco Blue? Warto też uświadomić sobie, że nawet w przyszłym sezonie można uzyskać źrebię po ogierze Quidam de Revel, który – gdyby żył – miałby… 40 lat.
Współcześnie wraz z rozwijającą się karierą sportową ogiera i osiąganymi przez niego sukcesami wzrasta zainteresowanie ogierem jako reproduktorem, a co za tym idzie – rośnie popyt na jego nasienie. Czasem nie udaje się pogodzić kariery sportowej ogiera z karierą hodowlaną, a czasem dopiero pośmiertne sukcesy potomstwa rozsławiają ogiera jako reproduktora. Biotechnologia przychodzi z pomocą – mrożenie nasienia daje nam duże możliwości wykorzystania ogiera jako reproduktora. Dlaczego mrozimy nasienie?