NA CAVALIADZIE O FINAŁ PUCHARU ŚWIATA

24.02.2023 12:00:00

Podziel się

CAVALIADA w Krakowie po raz drugi jest gospodarzem finału Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata w skokach przez przeszkody. Zawodnicy walczyć będą o miejsca w pierwszej trójce, która awansuje do Finału Pucharu Świata. Ten odbędzie się w kwietniu w Omaha (USA). Kto ma największe szanse na awans?

Kwalifikacje Ligi Europy Centralnej podzielone są na dwie subligi - północną i południową. Jednak w praktyce podział ten nie ma większego znaczenia, bowiem niezależnie od przynależności do federacji, zawodnik może startować w obydwu subligach i w każdej zdobywać punkty do swojej tabeli. Prawo startu w finale ligi uzyskuje po 20 zawodników z każdej subligi. O miejscu w kwalifikacjach decydują punkty bonifikacyjne uzyskane w 10 najlepszych startach. Jednak przed samym finałem tworzony jest nowy ranking, który obejmuje zawodników obu sublig, uwzględnia tylko tych, którzy zgłosili się do zawodów finałowych i bierze pod uwagę tylko 5 najlepszych rezultatów z kwalifikacji.

 

Jak będzie wyglądać finałowa rywalizacja?

- W czasie finału w Krakowie rozgrywane są trzy konkursy. Pierwszego dnia jest to konkurs szybkości, o wysokości 145 cm. Najlepsza dziesiątka otrzymuje punkty bonifikacyjne według skali - 10 pkt. za pierwsze miejsce, 9 pkt. za drugie, itd. Drugiego dnia odbywa się konkurs 150 cm, zwykły z rozgrywką. Tu, punkty bonifikacyjne przydziela się według tych samych zasad co w kwalifikacjach. Po dniu przerwy, ostatnim i najważniejszym konkursem jest PKO Bank Polski Grand Prix 155 cm, zwykły z rozgrywką, w którym przyznaje się punkty jak w kwalifikacjach, z mnożnikiem 2 – tłumaczy Dyrektor Sportowy CAVALIADA Tour, Szymon Tarant.

O tym, kto znajdzie się w pierwszej trójce uprawnionej do startu w finale decyduje:

suma punktów bonifikacyjnych zebranych w 5 najlepszych startach w kwalifikacjach oraz suma punktów bonifikacyjnych zebranych podczas konkursów finałowych. Zarówno podczas kwalifikacji, jak i podczas finału, konkursy mają charakter otwarty, a punkty przydziela się tylko zawodnikom z LEC, według kolejności, po wyrzuceniu z tabeli wyników zawodników z innych rejonów świata.

Kto ma największe szanse na awans?

Na starcie zawodów w Krakowie stanie 17 zawodników walczących o awans do tegorocznego finału w Omaha w USA. Na liście zgłoszeń są liderzy obu sublig: Andrius Petrovas z Litwy i Damian Cojocariu z Rumunii.

- Największe szanse na końcowy sukces mają ci, którzy w kwalifikacjach zdobyli ponad 50 punktów. Oprócz liderów są to jeszcze: Nerijus Sipaila, Donatas Janciauskas i Matas Petraitis (Litwa). W przypadku udanego startu na CAVALIADZIE do gry mogą się też włączyć Polacy plasujący się w TOP 10 rankingu: Marek Wacławik, Natalia Palmowska, Adam Nicpoń, Hubert Polowczyk i najbardziej doświadczony w tym gronie, trzykrotny uczestnik Finału PŚ, Jarosław Skrzyczyński – podkreśla Szymon Tarant.

 

Bilety na wydarzenie można kupić na stronie: https://tobilet.pl/cavaliada-tour-krakow-2023.html

 

Program zawodów jest dostępny tutaj: https://krakow.cavaliada.pl/pl/kibice/wazne-informacje/program-zawodow/