Na którą nogę kuleje koń, czyli jak rozpoznać kulawiznę?

20.04.2023 12:00:00

Podziel się

W praktyce ortopedycznej pytanie dotyczące kończyny, na którą kuleje koń, jest najczęściej poruszanym zagadnieniem przez właścicieli. Należy wyjaśnić, iż kulawizna jest objawem, a nie chorobą. Oznacza to, że przyczyną kulawizny mogą być różne choroby.

Do najczęstszych przyczyn kulawizn u koni należą przykładowo: uszkodzenie ścięgna, zapalenie stawu, zwyrodnienie stawu czy choroby mięśni grzbietu. W trakcie badania ortopedycznego istnieją pewne zasady działania i konkretny schemat postępowania.

Szczegółowy wywiad

Badanie należy zacząć od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu, w trakcie którego zadaje się między innymi pytania o wiek, rasę, rodzaj użytkowania i płeć konia. W jego trakcie ustala się też, od kiedy występuje kulawizna, czy i kiedy się nasila czy wręcz przeciwnie – być może są momenty, kiedy się zmniejsza lub ustępuje. Czy był lekarz weterynarii, czy było zastosowane leczenie – jakie? Czy i kiedy ostatnio był podkuwacz? Następnie przystępuje się do badania klinicznego konia, ustalając, na którą kończynę kuleje. Kolejno określa się jej parametry, które szczegółowo opisane zostaną poniżej. Kolejnym krokiem jest ustalenie obszaru kończyny, który jest odpowiedzialny za występowanie kulawizny. Czasami będzie to struktura zlokalizowana blisko kopyta, np. staw koronowy, a czasami powyżej, np. staw ramienny. W tym celu przeprowadza się znieczulenie diagnostyczne okołonerwowe lub dostawowe. Jeżeli zostanie ustalony konkretny odcinek kończyny i po znieczuleniu kulawizna ustępuje, to należy doprecyzować diagnozę badaniami rentgenowskim, ultrasonograficznym lub przy pomocy rezonansu magnetycznego czy tomografu. Należy jednak zawsze pamiętać, że jeżeli występuje kulawizna dużego stopnia, to najlepiej wykonać badanie RTG, żeby wykluczyć lub potwierdzić pęknięcie lub złamanie kości. Więcej tutaj