Niewidoma niewiadoma

Podziel się

Koń z jednym okiem widzącym i jednym niewidzącym może być pełnowartościowym sportowcem. Takie konie z sukcesami startują w WKKW, w Igrzyskach Olimpijskich i zawodach skokowych na całym świecie. Poniższy artykuł poświęcony jest koniom całkowicie niewidomym.

Wiele chorób okulistycznych może powodować utratę wzroku u koni. Nawet pomimo odpowiedniego leczenia, opieki, czaso- i pracochłonnego trzymania się harmonogramu przyjmowania leków rozmaite choroby mogą spowodować ślepotę.

Choroba, czyli nawracające zapalenie błony naczyniowej, o której na łamach „Horse & Business Magazine” pisałam już wielokrotnie, jest najczęstszą przyczyną ślepoty, ale nie jedyną. Utratę wzroku powodują też choroby rogówki, urazy, zwyrodnienia i infekcje oraz niektóre choroby metaboliczne. Dane statystyczne na temat częstości występowania ślepoty u koni są skąpe, ale doświadczenie terenowe sugeruje, że co najmniej 1-2% koni w ciągu swojego życia traci wzrok w jednym lub obu oczach. Konie są roślinożercami, na które polują drapieżniki. Ten fakt tłumaczy, skąd u koni tak ostrożny, płochliwy temperament. Konie mają wpisaną w geny reakcję typu: walcz lub uciekaj. Kiedy czują się osaczone, mogą kopać, uderzać lub uciekać.Konie są zwierzętami stadnymi, które podlegają ścisłej hierarchii społecznej. To, co widzą, czyli tzw. wskazówki wizualne, są najważniejsze w ustaleniu kolejności dominacji w grupie. Poszczególne zwierzęta, które ignorują „wizualne wskazówki” swoich towarzyszy, są często gryzione, popychane lub kopane przez osobniki dominujące. Trzeba też pamiętać, że konie to duże stworzenia, zwykle ważące ponad pół tony. Jednak stoją tak naprawdę tylko na jednym palcu, stąd ich dystalne części kończyn mają średnicę tak cienką jak kij baseballowy i są stosunkowo delikatne. Konie, którym noga uwięźnie w ogrodzeniu, siatce itp., często wpadają w panikę, a chcąc się uwolnić, robiąc sobie krzywdę. Konsekwencją mogą być złamania kości kończyn i inne poważne obrażenia. Więcej TUTAJ