Niezwykłe święto andaluzyjskiego konia, czyli Feria del Caballo

01.02.2024 12:00:00

Podziel się

Stukot kopyt, barwne stroje, głośne śpiewy na ulicach miast, taniec i muzyka w rytmie flamenco, a także popisy jeździeckie – wszystko to można zobaczyć w andaluzyjskim Jerez podczas święta Feria del Caballo. To specjalny, niemal święty czas, na który Hiszpanie czekają cały rok.

W całej Andaluzji (Hiszpania) już od początku kwietnia trwa Feria – odbywają się wtedy rozmaite uroczystości związane z Feria del Caballo. Każde miasto słynie z nieco odmiennego świętowania tego niezwykłego czasu. W zależności od zamożności miasta Feria trwa parę dni, tydzień lub więcej. Według tradycji Sevilla (stolica Andaluzji) organizuje Ferię de Abril, czyli święto kwietnia, po dwóch tygodniach od Semana Santa – Wielkanocnego Tygodnia. Z kolei w Chipionie świętuje się Ferię del Moscatel, czyli celebrację słodkiego wina o tej nazwie, a w Rocie Ferię de la Primavera de Rota – święto wiosny. Z kolei w Jerez de la Frontera świętuje się Ferię del Caballo, poświęconą koniowi andaluzyjskiemu.

Nic więc dziwnego, że miłośnicy koni z całego świata zapełniają do ostatniego wolnego pokoju wszystkie hotele w mieście i okolicach. Każdy chce zobaczyć ten, na zawsze pozostający w pamięci, widok. Kiedy trwa Feria, wszystko inne przestaje się liczyć. Więcej tutaj