Ocena młodych koni. Ważne narzędzie w rękach hodowcy

24.06.2024 12:00:00

Podziel się

Jedenaście miesięcy oczekiwania i wreszcie jest! Narodziny źrebięcia to jedna z najradośniejszych i najbardziej ekscytujących chwil w życiu każdego hodowcy. Czy nowo narodzony koń spełni pokładane w nim nadzieje? Czy wyrośnie na utalentowanego sportowca? Kiedy i jak to można ocenić i czy można tego dokonać krótko po porodzie?

Celem wielu hodowców koni użytkowych jest uzyskanie wysokiej klasy konia sportowego. Sport, szczególnie ten na najwyższym, międzynarodowym poziomie, wymaga od konia i jeźdźca bardzo wiele. Aby koń mógł odnosić sukcesy sportowe, potrzeba – oprócz zdolnego jeźdźca czy powożącego – splotu wielu cech, takich jak: zdrowie, prawidłowa i funkcjonalna budowa, charakter i temperament. Dopiero gdy to wszystko razem zadziała, mamy szansę na sukces. Wymagania rosną, gdy chcemy takie zwierzę wcielić do hodowli. Właściwe jest kierowanie do niej wyłącznie osobników bardzo dobrych, bo tylko takie są w stanie zapewnić hodowlany postęp i przy okazji zwiększają szanse na opłacalność prowadzonej działalności.

Rola oceny i selekcji w hodowli koni sportowych

Ocena młodych koni powinna dać hodowcy odpowiedź na pytanie, które konie zostawić do dalszej hodowli, a które nie będą w stanie wypełnić zadania, jakie hodowca przed nimi postawi. Podstawą selekcji musi więc być jasno określony cel prowadzonej hodowli.

Selekcja ma kolosalne znaczenie w przypadku hodowli koni sportowych. W założeniu rzetelna ocena dorobku hodowlanego gwarantuje postęp i wzrost jakości stada, jakim dysponuje hodowca. Jednocześnie pozwala zachować jego liczebność w granicach, na jakie hodowca może sobie pozwolić. Ocena i selekcja są nieodłączną częścią procesu hodowlanego, a dokonywane w prawidłowy sposób, pozwalają stosunkowo szybko osiągać sukcesy.

Świetnym przykładem tego, co może zdziałać dla hodowli odpowiednio prowadzony proces selekcyjny, jest hodowla koni KWPN. W ciągu nieco ponad 30 lat Holendrzy przeszli od konia w typie pośpieszno-roboczym do nowoczesnego sportowca i obecnie należą do światowej czołówki w tej dziedzinie. Sukces hodowli holenderskiej oparto na dwóch filarach – sprowadzaniu jakościowego materiału hodowlanego (klacze, ogiery) oraz prowadzonej równolegle właściwej (czyli zgodnej z założonym celem hodowlanym), wnikliwej i rygorystycznej selekcji. Więcej tutaj