Oczy źrebiąt (nie) jak dorosłych?

16.05.2024 12:00:00

Podziel się

Zdrowe źrebięta brykają, uciekają i daleko im do spokojnego stania z otwartym okiem wpatrzonym w dal. Te chore natomiast zwykle są ospałe, apatyczne, a ich powieki wydają się ciężkie, opadają i utrudniają całe badanie. Stąd badanie wzroku źrebiąt nie jest najłatwiejsze ani dla samego zainteresowanego, ani dla właściciela czy lekarza.

Przytrzymanie nowo narodzonego źrebięcia czy młodego konia trzeba wykonać umiejętnie, gdyż za lekkie nie pomoże nam w badaniu, a zbyt silne, wywołujące duży stres, może wywołać katapleksję lub senność u malucha.

Kiedy wykonać badanie?

Najłatwiej byłoby napisać, że badanie należy wykonać zawsze, gdy coś w wyglądzie głowy czy oczu lub zachowaniu nas zaniepokoi lub gdy mamy do czynienia ze słabym źrebięciem albo ze źrebięciem z zespołem niedostosowania noworodków. Zawsze też wtedy, gdy wiemy o chorobach oczu występujących u rodziców źrebięcia. I o ile badanie najlepiej przeprowadzić jak najwcześniej, gdy źrebię ma objawy chorobowe, o tyle gdy objawów brak – z badaniem okulistycznym możemy poczekać do ukończenia czwartego miesiąca życia. Dlaczego? Oczy źrebiąt rozwijają się bowiem stopniowo od urodzenia przez szereg kolejnych miesięcy.

Zmiany u nowo narodzonych ustępują zwykle w parę dni, a jakiekolwiek odstępstwo i wydłużanie się tego czasu powinno przyspieszyć przeprowadzenie badania. Zmiany, które w najprostszym rozumieniu opisujemy jako „normalne”, to np. zaczerwienie spojówek i/lub obrzęk powiek. Zwykle u nowo narodzonych źrebiąt można zauważyć wylew podspojówkowy, czyli taki odpowiednik siniaka, który jest następstwem urazu porodowego. Takie zaczerwienienie, czasem przechodzące w zasinienie, ustępuje samoistnie w ciągu 7-10 dni. Bywa, że chcąc sprawdzić, czy źrebię widzi dobrze, machamy mu dłonią przed okiem, oczekując reakcji. Otóż takie badanie odruchu obronnego w tym czasie, by sprawdzić, czy źrebię widzi, nie ma większego sensu. Odruch ten, polegający na zamknięciu powiek na widok zagrożenia nie występuje od razu. Rozwija się on w pierwszych tygodniach życia. Odruch rogówkowy za to jest wzmożony u młodziutkich, zdrowych koni. Oba te odruchy mogą się pojawić nie w tym samym czasie, nie z tą samą siłą i co więcej – wcale nie symetrycznie.

więcej tutaj