Olimpijczyk z zielonym paszportem

25.09.2023 12:00:00

Podziel się

Na hipodromie Stowarzyszenia Jeździeckiego Baborówko polska ekipa WKKW 18-21 maja br. w składzie: Jan Kamiński i Jard sp (Czuwaj sp – Jucznia xx / Chef Supreme) Małgorzata Korycka i Canvalencia old. (Verdi TN KWPN – Canberra old. / Contender hol.), Wiktoria Knap i Quintus DSP (Quaterman brdg. – Harmonie DSP / Heraldik xx) oraz Paweł Warszawski i Lucinda ex Ani hol. (Limbus – Uno / Chello I) zdobyła kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w 2024 r. To wielki sukces polskiego jeździectwa!

Gratulacje należą się zawodnikom, trenerom, działaczom oraz wszystkim osobom związanym z polską ekipą WKKW. Najwyżej sklasyfikowaną polską parą byli Jan Kamiński i Jard. Nie jest to pierwszy ich sukces. Trzy lata temu start na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio zakończyli na 29. miejscu.

Najlepszy koń w polskiej ekipie urodził się 13 lat temu w Stadninie Koni Rzeczna. Jego hodowcą jest Dorota Witkowska, która od lat świetnie prowadzi w tej stadninie hodowlę koni półkrwi do WKKW, bazując na stadzie klaczy-matek pełnej krwi, odziedziczonym po poprzednikach. Jard jest „firmowym produktem” tej stadniny, chciałbym zatem przedstawić szczegółową analizę jego pochodzenia.

Ojcem wałacha Jard sp jest ogier Czuwaj sp (Windwurf han. – Czubata sp / Feiertraum han.), urodzony w SK Nowielice, przez wiele lat stanowiący własność SO Bogusławice. Sam Czuwaj był ogierem słusznych rozmiarów (174-195-23), wysoko zbonitowanym (84 pkt.) i mającym bogatą karierę ujeżdżeniową pod Małgorzatą Warchoł, która startowała na nim w Mistrzostwach Polski Młodych Koni (MPMK) i wielu konkursach juniorskich rangi mistrzowskiej w Polsce i zagranicą. Obowiązki sportowca dzielił z powinnościami reproduktora, a stanowił w kilku jednostkach hodowlanych. Najszerzej użyty został w SK Moszna, gdzie zostawił m.in.: Randona sp (od Rafa sp / Fanimo KWPN) – olimpijczyka z Londynu w ujeżdżeniu pod Michałem Rapcewiczem, skoczki klasy Grand Prix – Efeza (od Eneida sp / Fanimo KWPN), którego dosiadał Andrzej Głoskowski, i Rubikona sp (od Rosa Flora sp / Fanimo KWPN) – trzykrotnego finalistę MPMK w skokach, którego jeźdźcami byli Jarosław Skrzyczyński i Piotr Morsztyn, oraz ogiery uznane: Grog sp (od Grafini sp / Firstgraaf KWPN) i Grom sp (od Gardena sp / Genius han.). Najlepsze potomstwo ogiera Czuwaj, wyhodowane w innych stadninach, to: urodzony w Walewicach Gondolier sp (od Golden Lady sp / Lais KWPN) – pod Pawłem Warszawskim zwycięzca MP w WKKW z Sopotu (2012 r.), a w Udorzu – Suny Boy CM ex Silan sp (od Sydney sp / Aron sp), który pod Aleksandrą Szulc zdobył trzy medale w MPMK-A w różnych kategoriach wiekowych. Więcej TUTAJ