OLIMPIJSKIE GWIAZDY W BABORÓWKU

23.05.2022 08:00:00

Podziel się

Najlepsi zawodnicy z całego świata już w przyszłym tygodniu podejmą rywalizację w Equestrian Festival Baborówko 2022. Co nowego przygotował organizator, jakich atrakcji i których topowych zawodników możemy spodziewać się w Baborówku?

Niespełna 30 kilometrów od stolicy Wielkopolski, na terenie Ośrodka Jeździeckiego Baborówko, od 26 do 29 maja 2022 r. rozegrane zostaną Międzynarodowe Zawody Jeździeckie we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego – Equestrian Festival Baborówko.

Program Equestrian Festival Baborówko 

Program sportowy podzielono na trzy części odpowiadające próbom, z jakimi zmierzą się zawodnicy. W czwartek i piątek na trzech czworobokach rozegrane zostaną próby ujeżdżeniowe. W sobotę odbędzie się najbardziej emocjonujący punkt programu – próba terenowa rozciągnięta po pięknym, zabytkowym ośrodku. Na zawodników czekają m.in. trzy kompleksy z przeszkodami wodnymi, część trasy poprowadzono w parku obok XIX-wiecznego pałacu eklektycznego z elementami secesji. W sobotę w ramach pokazów zobaczymy występ sekcji woltyżerki Stowarzyszenia Jeździeckiego Baborówko. W niedzielę na arenie głównej podziwiać będziemy zawodników w trzeciej próbie – skoków przez przeszkody. Dodatkowym punktem programu, kończącym Equestrian Festival Baborówko, będzie próba maratonu kombinowanego - gratka dla miłośników powożenia zaprzęgami. Nie zabraknie również stref kiermaszu i sporej części gastronomicznej.

 

Innowacyjne rozwiązania w Baborówku

Nowością, którą zobaczą uczestnicy Equestrian Festival Baborówko będzie innowacyjna arena z profesjonalnym podłożem podsiąkowym o imponujących wymiarach 120x100 metrów. - W tym roku na tej właśnie arenie będą rozgrywane próby ujeżdżenia na dwóch czworobokach w konkursach CCI3*-S, CCI2*-S i CCI1*-Intro, a także przez tę arenę będzie przebiegać sobotnia próba terenowa w konkursach CCI4*-S. Przed tym sezonem wybudowaliśmy ponad 20 nowych przeszkód crossowych, a trasa crossu została zmodyfikowana ze względu na budowę nowej areny - mówi Henryk Święcicki, dyrektor zawodów w Baborówku.

Warto wspomnieć, że w zeszłym sezonie oddano do użytku jeszcze jedną dużą arenę wraz z rozprężalnią z systemem podsiąkowym oraz dwa duże kompleksy wodne. Cała infrastruktura jest świetnie przygotowana pod kątem zarówno sportowym, jak również publiczności, która może rozgościć się na wysokich, zadaszonych trybunach przy najciekawszych miejscach na trasie.

Światowe gwiazdy jeździectwa

W tym roku tradycyjnie dopisała stawka zgłoszonych zawodników i koni. Największą gwiazdą będzie z pewnością Julia Krajewski (GER). To pierwsza kobieta w historii jeździectwa, która wygrała złoty medal olimpijski w kategorii indywidualnej. Amazonka dokonała tego podczas zeszłorocznych Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020. Zawodniczka brała także udział w Igrzyskach w Rio de Janeiro (2016), podczas których z niemiecką drużyną zdobyła srebrny medal. To także dwukrotna Mistrzyni Niemiec, uczestniczka Mistrzostw Europy i Światowych Igrzysk Jeździeckich. Amazonka obecnie zajmuje 31 pozycję w rankingu Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej. Do Baborówka amazonka przyjedzie z 4 końmi, w tym z Amande De B'neville, z którym zdobyła indywidualnie złoty medal olimpijski.

W Baborówku zobaczymy również zawodniczkę z tegorocznego plakatu wydarzenia - Ingrid Klimke! To jedna z bardziej utytułowanych amazonek jeździeckiego świata. Na swoim koncie ma drużynowe medale Igrzysk Olimpijskich: srebrny medal w Rio de Janeiro (2016) oraz dwa złote – z Londynu (2012) oraz Hongkongu (2008). To także wielokrotna medalistka Światowych Igrzysk Jeździeckich (w 2018 – brąz indywidualnie oraz w 2014 i 2006 – złoto drużynowo).

W najważniejszych konkursach, CCI4*-S i CCI4*-L nie zabraknie Michaela Junga (GER). W swojej karierze zdobył wszystkie tytuły, które mógł zdobyć we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. Na Festiwalu Jeździeckim Baborówko nie może zabraknąć również Andreasa Dibowskiego (GER), niezwykle utalentowanego reprezentanta Niemiec, wieloletniego trenera Reprezentacji Polski.

Lista zgłoszonych zawodników TUTAJ

Program zawodów TUTAJ