Piaskowe zapalenie pęcherza u koni

11.03.2024 12:00:00

Podziel się

Wraz z rozwojem technologii medycznych poszerza się wachlarz badań możliwych do wykonania u koni. Endoskopia w hipiatrii najczęściej ma zastosowanie w diagnostyce choroby wrzodowej żołądka (gastroskopia) oraz chorób układu oddechowego (bronchoskopia). Warto jednak wspomnieć o coraz częściej wykonywanym badaniu, jakim jest cystoskopia, czyli endoskopia pęcherza moczowego.

Badanie można wykonać zarówno u wałachów oraz ogierów, jak i u klaczy. W przypadku samców jest ono bardziej wymagające, ponieważ cewka moczowa jest dłuższa i węższa niż w przypadku samic, niezbędny jest zatem endoskop o odpowiednio małej średnicy. Cystoskopię można wykonać w warunkach stajennych, jednak badanie to jest bardziej czasochłonne niż w przypadku innych narządów. Konieczne jest bowiem dokładne zdezynfekowanie endoskopu bezpośrednio przed przystąpieniem do badania, ponadto całą procedurę przeprowadza się w sposób jałowy, aby uniknąć wniknięcia drobnoustrojów do pęcherza moczowego.

Jakie są wskazania do cystoskopii?

Niepokojące są wszystkie objawy związane z nieprawidłowym oddawaniem moczu, takie jak: kropelkowe oddawanie moczu, nietrzymanie moczu, a także częste przyjmowanie pozycji jak do oddania moczu, ale bez wykonania tej czynności. Często jednak jedynym niepokojącym objawem jest niechęć do ruchu pod siodłem i zatrzymywanie się. Cystoskopia jest kolejnym etapem diagnostycznym po wykonaniu badania krwi oraz moczu, a także USG pęcherza moczowego, szczególnie w przypadku objawów narastających w czasie. Koński mocz zawiera substancje, które sprawiają, że jest on fizjologicznie gęsty i mętny, dlatego też badanie ultrasonograficzne nie zawsze jest rozstrzygające. Predysponowane do problemów z oddawaniem moczu są wałachy w średnim wieku, jednak problem opisywany jest także u koni młodszych oraz u klaczy.

Przebieg badania

Koń nie wymaga żadnego dodatkowego przygotowania do wykonania cytoskopii, poza ograniczeniem paszy treściwej w dniu badania. Endoskopia wykonywana jest po podaniu sedacji. Konieczne jest przestronne miejsce, które umożliwia dostęp do zwierzęcia z każdej strony, należy też zapewnić kilka osób do pomocy. Po zdezynfekowaniu i przygotowaniu sprzętu myje się okolicę ujścia cewki moczowej oraz zakłada cewnik. Podczas tej czynności możliwe jest jałowe pobranie moczu do badania bakteriologicznego, jeśli są ku temu wskazania. Za pomocą cewnika odprowadza się mocz z pęcherza, aby skrócić czas badania i umożliwić ocenę błony śluzowej, a następnie wprowadza się endoskop do cewki moczowej i pęcherza oraz dokonuje oceny widocznych struktur. Więcej tutaj