Pięćdziesiąt lat Królewskiej Andaluzyjskiej Szkoły Sztuki Jeździeckiej

06.11.2023 12:00:00

Podziel się

Majestatyczna hiszpańska choreografia taneczna oraz niezwykła atmosfera, którą tworzą przedstawiciele pięciu szkół i pięciu kultur jeździeckich wraz z czterdziestoma wspaniałymi końmi, a także trzydziestoma jeźdźcami i tysiącami pasjonatów – to były cechy charakterystyczne niezwykłego spektaklu w wykonaniu koni andaluzyjskich w Jerez de la Frontera w Hiszpanii.

Wyjątkowe widowisko, przygotowane przez Królewską Andaluzyjską Szkołę Sztuki Jeździeckiej (Real Escuela Andaluza del Arte Ecuestre), zostało zaprezentowane 30.06-1.07 br., a jego uczestnikami byli przedstawiciele najbardziej renomowanych instytucji jeździeckich na świecie. Szkoła ta zaliczana jest do jednej z czterech istniejących szkół klasycznej jazdy. Historia tego niezwykłego miejsca sięga czasów jej założyciela – Álvaro Domecqa – czyli 1973 r. Jego wizją było powołanie do życia placówki, która rozpowszechni Hiszpańską Sztukę Jeździecką oraz konie andaluzyjskie na całym świecie. Real Escuela Andaluza del Arte Ecuestre działa w Jerez de la Frontera w Andaluzji, będącej południowym regionem Hiszpanii.

Do Jerez nieustannie przybywają tysiące pasjonatów, z których część powraca, by samemu poznawać tajniki sztuki jeździeckiej. Szkoła oferuje treningi zarówno jeźdźców, jak i koni.

Wyjątkowa rocznica

Podczas tegorocznego spektaklu, po raz pierwszy w historii, we wspólnym występie pojawiły się cztery europejskie szkoły jeździeckie: Spanische Hofreitschule z Austrii, Le Cadre Noir de Saumur z Francji, Real Escuela Andaluza del Arte Ecuestre z Hiszpanii i Escola Portuguesa de Arte Equestre z Portugali. W tym roku dołączyła też Międzynarodowa Szkoła Jazdy Konnej w Abu Dhabi (Royal Equestrian Art.), powołana pod nadzorem i szkoleniem ze strony Królewskiej Szkoły w Jerez. Ta wyjątkowa gala została zorganizowana, aby oddać cześć Królewskiej Andaluzyjskiej Szkole Sztuki Jeździeckiej (REAAE) z okazji pięćdziesiątej rocznicy jej istnienia.

W maju 1973 r. Álvaro Domecq odebrał Złotego Konia z rąk ówczesnego księcia, Juana Carlosa de Borbóna. W podzięce za to wyróżnienie Álvaro Domecq zorganizował przedstawienie pt. „Jak tańczą andaluzyjskie konie”, które stanowiło zalążek Królewskiej Andaluzyjskiej Szkoły Sztuki Jeździeckiej. Na zewnętrznym placu zainstalowano trybuny, na których mogło zasiąść ok. 4 tys. widzów. Ta historyczna chwila przyciągnęła do Jerez liczne widownię, w tym burmistrza miasta, María José García-Pelayo, doradcę ds. turystyki, kultury i sportu, Arturo Bernala oraz przedstawicieli władz miasta. Nie ma wątpliwości, że ujrzenie pięciu różnych szkół jeździeckich, pięciu różnych kultur jeździeckich w jednym wspólnym widowisku wzbudza duże zainteresowanie w świecie tzw. wysokiej sztuki jeździeckiej. Więcej TUTAJ