PODKOWY WSPOMAGAJĄCE LECZENIE KONTUZJI

23.08.2022 12:00:00

Podziel się

Wiele kontuzji w obrębie kończyn wymaga nie tylko leczenia farmakologicznego, ale również użycia specjalnych podków wspomagających regenerację uszkodzonych struktur.

Podkowy tego typu często są dostępne w sprzedaży jako gotowe do użycia. Wykonane z aluminium lub stali, po odpowiedniej obróbce przez podkuwacza nadają się do założenia na kopyto.

Istnieje również możliwość wykonania takich podków „od ręki” przez podkuwacza (czyli od podstaw z płaskownika), ale to jest już sztuka, którą posiedli jedynie nieliczni. Zdobycie takiej wiedzy wymaga spędzenia tysięcy godzin w kuźni przy kowadle oraz palenisku z trenerem czy kolegą i mozolnym, w pocie czoła szlifowaniu umiejętności. Z tego względu zdecydowana większość podkuwaczy korzysta jednak ze standardowych podków, dostępnych w hurtowniach, które bardzo szybko specjalistycznymi narzędziami można przerobić na podkowy wspomagające leczenie. Do dyspozycji jest też szeroki wybór wspawek, czyli rozmaitych kształtów i elementów ze stali, które po odpowiedniej obróbce spawa się w podkowę, aby uzyskać podkowę ortopedyczną gotową dla wierzchowca. Jest to proces znacznie szybszy i absolutnie w niczym nie gorszy.

Typy podków oraz ich kształt w bardzo wielu przypadkach zaprojektowane zostały przez światowej sławy lekarza weterynarii, profesora Jean-Marie Denoix.

Jakie są najczęściej stosowane podkowy ortopedyczne? ZOBACZ