Polska drużyna pojedzie na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu

13.07.2023 12:00:00

Podziel się

XV edycja Festiwalu Jeździeckiego Baborówko zakończyła się ogromnym sukcesem Polaków, którzy wygrali konkurs CCIO4*L, będący kwalifikacją olimpijską zarówno indywidualnie, jak i drużynowo. To oznacza, że na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu zobaczymy reprezentację Polski we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego.

Do zawodów w Baborówku, które były jednocześnie kwalifikacją olimpijską dla grupy C, zgłoszone zostały trzy ekipy: z Polski, Czech oraz Węgier. Zasady kwalifikacji były proste – wygrana drużyna automatycznie otrzymuje kwalifikację do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Polskę drużynowo reprezentowali: Małgorzata Korycka i Canvalencia, Wiktoria Knap i Quintus 134, Paweł Warszawski i Lucinda Ex Ani 4 oraz Jan Kamiński i Jard. Polacy dominowali od samego początku, ponieważ po próbie ujeżdżenia liderem był Paweł Warszawski, a po krosie Jan Kamiński, który dowiózł świetny wynik do samego końca, po raz pierwszy w karierze wygrywając konkurs tej klasy.

– Zawody były bardzo trudne od początku do końca, dlatego tym bardziej się cieszę, że udało się dobrze przejechać i utrzymać wynik do końca. Uważam, że za moim sukcesem indywidualnym stoi drużyna, cała nasza piątka, również z Mateuszem Kiempą, który startował indywidualnie. Mieliśmy super atmosferę, każdy bardzo sobie pomagał, nie wytwarzaliśmy sami sobie niepotrzebnego ciśnienia i wspólnie zapracowaliśmy na ten sukces. Same zawody były na światowym poziomie. Duża liczba kibiców sprawiła, że starty były trzy razy bardziej emocjonujące. Sporym zaskoczeniem było zainteresowanie zagranicznych mediów branżowych. Po starcie mieliśmy mnóstwo wywiadów i kontaktów z zagranicy. Bardzo mnie cieszy, że zaczynamy być dostrzegani na arenie międzynarodowej – mówi Jan Kamiński. Więcej TUTAJ