POLSKIE KONIE W RANKINGU WBFSH ZA 2022 R.

20.03.2023 12:00:00

Podziel się

Koniec roku to czas podsumowań w każdej dziedzinie – nie inaczej wygląda ta sprawa w naszym końskim świecie. Z ciekawszych analiz dotyczących zakończonego sezonu sporym zainteresowaniem hodowców cieszą się coroczne rankingi w trzech konkurencjach olimpijskich, publikowane przez World Breeding Federation of Sport Horses (WBFSH).

Jak wypadły w tym zestawieniu polskie konie oraz Polski Związek Hodowców Koni jako organizacja reprezentująca trzy polskie księgi stadne: sp, wlkp i m?
Zaczynając od ujeżdżenia, PZHK w tym rankingu zajął 21. miejsce na 47 widniejących w zestawieniu stowarzyszeń i zanotował w stosunku do ubiegłego roku awans o pięć pozycji (z 26. miejsca). Punkty dla PZHK zdobywało łącznie sześć koni. Jest to bardzo dobry prognostyk na przyszłość, ponieważ w ubiegłym roku punktowały tylko dwa. Najlepszym polskim koniem, drugi rok z rzędu, został wałach BREAKDANCE (ex Bombastic) wlkp (Fred sp – Bossa Nova wlkp/Carbano hol.), hod. Krzysztofa Lika, jeździec: Aleksandra Szulc (POL), który zdobył 1380 punktów w aktualnym rankingu (wobec 1253 w ubiegłym roku). Drugim koniem, który istotnie przyczynił się do awansu PZHK, był ogier CARDAMON sp (Pegasus KWPN – Chanel han./Compliment han.), hod. i jeździec: Anna Maria Gawłowska (POL), który zdobył 1011 punktów. Więcej tutaj