Polskie konie w rankingu WBFSH za 2023 r.

04.07.2024 12:00:00

Podziel się

Rok 2023 upłynął przede wszystkim pod znakiem bojów o kwalifikacje olimpijskie przez drużyny narodowe oraz zbierania niezbędnych minimów indywidualnych przez zawodników.

Sytuacja ta spowodowała wysyp kilkugwiazdkowych zawodów i naprawdę dużą liczbę startów par, które mają szansę na występ w Paryżu. Skorzystali na tym oczywiście zawodnicy, którzy o takich startach nie marzą, ale mieli dzięki temu okazję wystartować w prestiżowych zawodach, w doborowym towarzystwie. Jak to wszystko przełożyło się na wyniki polskich koni w ubiegłorocznym rankingu WBFSH w trzech konkurencjach olimpijskich?

W rankingu ujeżdżenia PZHK zajął 20. miejsce na 43 widniejące w zestawieniu stowarzyszenia i zanotował, w stosunku do poprzedniego roku, awans o jedną pozycję (z 21.) – który oznaczał wejście do pierwszej „20”! Punkty dla PZHK zdobywało sześć koni i, co może cieszyć, była to ta sama szóstka, która znajdowała się w klasyfikacji rok wcześniej. Konie, w stosunku do 2022 r., pozamieniały się tylko miejscami, a uzyskały łącznie 3678 punktów (wobec 3870 w roku poprzednim). Najlepszym polskim koniem został po raz pierwszy ogier CARDAMON sp (Pegasus KWPN – Chanel han. / Compliment han.), hod. i jeździec: Anna Maria Gawłowska, który zdobył 1105 pkt. Na 2. miejsce, po dwuletnim prowadzeniu, spadł wałach BREACKDANCE (ex Bombastic) wlkp (Fred sp – Bossa Nova wlkp / Carbano hol.), hod. Krzysztofa Lika, jeździec: Aleksandra Szulc, który zdobył 748 pkt. w aktualnym rankingu (wobec 1380 rok wcześniej). Nie było to wynikiem słabszej dyspozycji konia, ale sytuacji życiowej zawodniczki, która powiła w ubiegłym roku potomka i, z wiadomych względów, musiała postawić rodzinę na pierwszym miejscu. Trzeci w rankingu był ogier RON wlkp (Samba Hit II brdbg – Rewia wlkp / Rabuś wlkp), hod. Małgorzaty Lisieckiej, jeździec: Magdalena Jura, z 702 punktami. Godny odnotowania jest także 4. koń w rankingu – wałach LIDER sp (Pastisz m – Lusi sp / Pegasus HB KWPN), hod. Piotra Lipińskiego, jeździec: Karolina Mazurek. Kończąc to podsumowanie, warto zauważyć, że pary numer 2 i 3 z powyższego rankingu mają zapewnione minimum olimpijskie i są w kadrze narodowej, a para numer 4 ma na swoim koncie brązowy medal MPS i złoty medal HMPS. Karolina Mazurek cały czas walczy o powołanie i olimpijskie minimum. Myślę, że może to tylko cieszyć trenera kadry, Andrzeja Sałackiego, i dobrze wróży tegorocznemu startowi olimpijskiemu oraz przyszłemu rankingowi za sezon 2024. więcej tutaj