Problemy ze stawem krzyżowo-biodrowym u koni

18.08.2023 12:00:00

Podziel się

Staw krzyżowo-biodrowy jest połączeniem między kręgosłupem konia a kością krzyżową. Funkcją stawu krzyżowo-biodrowego jest przenoszenie siły z kończyn miednicznych podczas odpychania ich od podłoża na kręgosłup i tułów konia. Posiada on bardzo ograniczoną ruchomość – maksymalnie trzy stopnie. Nic więc dziwnego, że tak często ulega uszkodzeniom i kontuzjom.

Staw krzyżowo-biodrowy jest utworzony przez ściśle przylegające do siebie powierzchnie uchowate skrzydeł kości biodrowej i skrzydeł kości krzyżowej. Powierzchnie stawowe pokrywa chrząstka stawowa. Torebka stawowa jest ciasna i wzmacniana przez więzadła krzyżowo-biodrowe dobrzuszne. Do kompleksu krzyżowo-biodrowego należą także inne więzadła: krzyżowo-biodrowe międzykostne i krzyżowo-biodrowe dogrzbietowe. Staw ten jest umiejscowiony głęboko pod mięśniami pośladkowymi, tak że dostęp do niego nie jest taki oczywisty.

Ze względu na swoją budowę anatomiczną nie powinien być on rozpatrywany jako pojedyncza struktura, ale jako cały kompleks. Staw krzyżowo-biodrowy jest obiektem wielu publikacji i badań naukowych z racji tego, że jego kontuzje są jedną z najczęstszych przyczyn patologii układu ruchu u koni sportowych.

Ból w okolicy krzyżowo-biodrowej może wiązać się z uszkodzeniem więzadeł krzyżowo-biodrowych stabilizujących staw. W niektórych przypadkach uraz może być rzeczywistym podwichnięciem, aczkolwiek zdarza się to dość rzadko. Zdecydowanie częściej diagnozujemy zapalenia i zmiany zwyrodnieniowe.

Dość często dochodzi do uszkodzeń wyżej wymienionych więzadeł tworzących ów kompleks. Nadwyrężenie lub uraz więzadła nie zawsze muszą być skorelowane z samym stawem krzyżowo-biodrowym, dlatego też zawsze należy różnicować te kontuzje i nigdy nie koncentrować się tylko na jednej z nich. Kolejną z patologii, jaka może dotykać omawiany staw, są złamania przeciążeniowe wzdłuż skrzydła kości biodrowej. Głównie stwierdza się je u koni wyścigowych. Zarówno mikropęknięcia, jak i te poważne złamania pojawiają się na radiogramach w badaniu radiologicznym.

Posiadając staw, który łączy miednicę z kręgosłupem, a nie solidny „most kostny”, koń uzyskuje korzyści z posiadania tkanek o nieco większej elastyczności. W tej sytuacji zdolność pochłaniania wstrząsów jest zdecydowanie większa. Jednak staw krzyżowo-biodrowy jest przede wszystkim „kotwicą”, która nie jest przeznaczona do dużego ruchu. Staw może być przeciążony przez osiąganie przez konia dużych prędkości. Nadmierne ruchy kończyn miednicznych podczas skoków przez przeszkody lub chody boczne również w nienaturalny sposób obciążają staw. Dlatego też konie skokowe i ujeżdżeniowe są najczęstszymi pacjentami, których dotyka ten problem. Do urazów tego stawu dochodzi także podczas urazów mechanicznych, takich jak poślizgnięcie się, silne kopnięcie lub uwięźnięcie kończyny miednicznej. Więcej TUTAJ