Profesjonaliści w trosce o dobrostan koni

Podziel się

Zakończył się pierwszy w Europie Kongres dla trzech grup profesjonalistów na co dzień dbających o zdrowie oraz sprawność koni – lekarzy weterynarii, fizjoterapeutów oraz podkuwaczy - EEEPC (Eastern European Equine Practitioners’ Congress). Wydarzenie odbyło się w dniach 13-14 maja na Międzynarodowych Targach Poznańskich. To pierwsze tego rodzaju spotkanie, które odpowiedziało na potrzebę konsolidacji fachowców mierzących się z wyzwaniami współczesnego konia sportowego, w celu zagwarantowania koniom zdrowia i wydajności fizycznej. W prelekcjach oraz warsztatach ze specjalistami branży hipiatrycznej wzięło udział ponad 300 praktyków z całej Europy.

Organizator wydarzenia, Wydawnictwo Sassebi, zaprosił do prelegentów -  Sue Dyson, Filip Vandenberghe, Karin Leibbrandt, Hans Castelijns, Jindřich Vinčálek oraz  Stefan Stammer, którzy poszerzyli horyzonty uczestników Kongresu, dzieląc się ogromem wiedzy, prezentując liczne przypadki kliniczne z zakresu ich działalności. Wydarzenie to rozpoczęło kooperację trzech branż, ponieważ poza wypełnionymi wiedzą wykładami, uczestnicy mogli zjednoczyć siły i wymienić się poglądami oraz doświadczeniami związanymi ze zdrowiem i sprawnością koni w sporcie.

Kluczem do harmonii jeźdźca i konia jest profesjonalne podejście specjalistów, którzy sprawują opiekę nad zwierzęciem. Stosując obiektywne, rzetelne informacje w celu pogłębienia wiedzy i zrozumienia potrzeb zdrowotnych, jak i treningu konia jako sportowca pozwoli na kierowanie się tezą, która mówi, że dobrostan musi zawsze być priorytetem w relacji koń-człowiek.

Holistyczne podejście do tematu dobrostanu koni daje nadzieję na sukces w leczeniu oraz profilaktyce. Współpraca pomiędzy lekarzem medycyny weterynaryjnej, podkuwaczem i fizjoterapeutą jest niezbędnym czynnikiem, który zagwarantuje koniom najlepszą opiekę oraz pozwoli uniknąć uzyskiwania sprzecznych informacji od specjalistów na temat formy fizycznej koni. To właśnie oni biorą odpowiedzialność za zdrowie i samopoczucie zwierzęcia, nie pozostawiając właściciela bez odpowiedzi. W kuluarach już można było usłyszeć rozmowy dotyczące potrzeby kontynuacji spotkań branżowych pod egidą EEEPC.

Wsparcie takich organizacji jak World Horse Welfare, Krajowej Izby Lekarsko—Weterynaryjnej, wojewódzkich izb weterynaryjnych, Polskiego Związku Jeździeckiego, Toru Wyścigów Konnych Służewiec, firm farmaceutycznych, fizjoterapeutycznych oraz podkuwniczych pozwoliło zjednoczyć się tym, którzy potrzebują łączyć swoją wiedzę i doświadczenie na co dzień. Dzięki takim wydarzeniom jak EEEPC, bez drogi na skróty będzie można zapewnić koniom życie takie, na jakie zasługują.