Prowadzenie pensjonatu dla koni w świetle przepisów podatkowych

Podziel się

Podatki to dla większości osób niełatwa materia, ale każdemu z nas przychodzi się z nią mierzyć w swojej działalności zawodowej. Pojawia się np. pytanie, czy osoba będąca rolnikiem ryczałtowym, prowadząca jednocześnie pensjonat dla koni, może być zwolniona z podatku VAT?

Prawo do zastosowania zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 Ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) z tytułu prowadzenia pensjonatu dla koni było przedmiotem kilku ciekawych interpretacji podatkowych wydawanych w ostatnim czasie przez organy podatkowe.

Należy wskazać, że ww. zwolnienie od podatku VAT ma charakter przedmiotowo-podmiotowy, co oznacza, że od podatku VAT zwolnieni są tylko rolnicy ryczałtowi i tylko w zakresie wyraźnie wskazanym w ustawie. Świadczenie usług rolniczych przez podmioty inne niż rolnicy ryczałtowi podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Podobnie będzie w sytuacji prowadzenia przez rolnika ryczałtowego innego rodzaju działalności (np. działalności handlowej) – co do zasady, podlegać będzie opodatkowaniu według stawek właściwych dla tych czynności.

Jakie kryteria należy zatem spełnić, aby świadczona przez rolnika usługa pensjonatu mogła korzystać ze zwolnienia z VAT-u? Warto bliżej przyjrzeć się argumentacji organów podatkowych.

Status rolnika ryczałtowego

Zgodnie z definicją w ustawie o VAT, przez rolnika ryczałtowego rozumie się rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku VAT we wskazanym zakresie, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Status rolnika ryczałtowego wiąże się z brakiem obowiązku wystawiania faktur za wykonywane czynności, a co jest z tym związane, z brakiem obowiązku prowadzenia ewidencji. Rolnik ryczałtowy nie jest również zobowiązany do rejestrowania się jako czynny podatnik VAT w urzędzie skarbowym.

Wiemy już zatem, jaki jest zakres podmiotowy zwolnienia, do wyjaśnienia pozostał jeszcze zakres przedmiotowy. Artykuł 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT stanowi, że zwolnione z VAT-u są dostawa produktów rolnych dokonywana przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie przez niego usług rolniczych. Do zakresu usług rolniczych zalicza się m.in. usługi związane z produkcją roślinną i zwierzęcą oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyłączeniem usług weterynaryjnych, podkuwania koni i prowadzenia schronisk dla zwierząt gospodarskich.

Usługa prowadzenia pensjonatu dla koni polega w głównej mierze na udostępnieniu boksu dla konia, pojeniu i karmieniu konia, umożliwieniu zwierzęciu codziennego ruchu, wyprowadzaniu na padok, a także pozostałej opiece nad koniem. Tymczasem właściciel konia ma możliwość korzystania z infrastruktury gospodarstwa (np. hali lub placu do jazdy) w celu uprawiania sportu lub rekreacji jeździeckiej.  

 

CAŁOŚĆ >>