Przebić szklany sufit

06.01.2024 12:00:00

Podziel się

Niedawno odbyły się Mistrzostwa Polski w Skokach przez przeszkody. Obserwacja par na parkurach i czworobokach nasunęła mi pewną refleksję. Zaczęłam zastanawiać się, jak to naprawdę jest z tym równouprawnieniem w jeździectwie.

Z jednej strony kobiety i mężczyźni konkurują na tym samym poziomie w tych samych konkursach – i jest to wyjątkowa sytuacja na miarę świata sportu. Z drugiej, w kategorii seniorów w skokach nie wystartowała ani jedna kobieta, podczas gdy w kategorii dzieci wystartowało 25 dziewczyn na 29 par, w kategorii Juniorów było ich 27 na 32 pary, a w Młodych Jeźdźcach udział wziął tylko jeden chłopak. Gdzie więc podziewają się te wszystkie kobiety w dorosłym życiu? Czy w jeździectwie również mamy szklany sufit do przebicia?

Próbując odpowiedzieć na te pytania, zaczęłam nieco fantazjować. Oczywiście, konkursy w kategorii seniorów rozgrywane są na najwyższych przeszkodach, o wysokości 155 cm w finale. A zatem czy jesteśmy aż tak strachliwe, że ta wysokości nas przeraża? Kobiety takie jak Meredith Michaels-Beerbaum, Malin Baryard-Johnsson, Penelope Leprevost, Luciana Diniz czy Edwina Tops-Alexander udowadniają, że to nie strach nas paraliżuje. Może nie mamy więc odpowiednich koni? Więcej TUTAJ