Pulsacyjne pole magnetyczne w terapii koni

Podziel się

Wiele badań naukowych prowadzonych w ciągu kilku dziesięcioleci pogłębiło naszą wiedzę na temat wpływu, jaki pulsacyjne pola elektromagnetyczne (PEMF – Pulsed Electromagnetic Field ) wywierają na organizm żywy, a także na systemy komórkowe i biofizyczne. Badania te stymulowane były zaobserwowanymi pozytywnymi efektami klinicznymi tej nieinwazyjnej metody leczenia u pacjentów, głównie ortopedycznych.

Najbardziej typowe zastosowania magnetoterapii dotyczą działania przeciwbólowego, przeciwzapalnego oraz przyspieszającego gojenie się ran i zrost kostny. Terapia ta służy poprawie i normalizacji funkcjonowania organizmu w przypadkach ogólnego osłabienia z powodu stanów chorobowych czy wysiłku fizycznego.

Siły biofizyczne

Uważa się, że komórki i odpowiadające im tkanki reagują na zmiany w swoim środowisku, takie jak naprężenia mechaniczne, wahania pH i O2, poziomy lub przepływ płynu, jakie się w nich znajdują. Zewnętrzne siły mechaniczne są szczególnie istotne w procesie gojenia się ran, ale odgrywają również kluczową rolę w tworzeniu kości. Ten konkretny proces został opisany już w 1892 r. przez Wolfa, który wskazał, że wzrost i przebudowa kości są indukowane przez siły zewnętrzne, a niekoniecznie wyłącznie przez sam organizm. Co ciekawe, pod koniec lat pięćdziesiątych XX w. Yasuda i wsp. ujawnili, że naprężenia mechaniczne wpływające na kości powodują powstawanie prądów generowanych piezoelektrycznie. Rzeczywiście, generowane prądy zostały połączone ze stymulacją osteoblastów i tworzeniem kości, co stanowi doskonały przykład tego, jak siły biofizyczne są częścią wpływu środowiska na komórki, tkanki i narządy. Fakt, że kolagen i podobne białka i struktury znajdują się w wielu różnych tkankach i narządach w całym ciele, sprawia, że ten rodzaj obserwowanej interakcji elektrofizycznej ma uniwersalne znaczenie dla organizmu żywego.

Więcej TUTAJ