Rusza CAVALIADA w Poznaniu

06.12.2023 12:00:00

Podziel się

Niemal 600 koni, dwie areny z bogatym programem sportowym, widowiskowe pokazy konne oraz pokazy mody, zawody Hobby Horse czy też aukcja koni – wszystko to będzie można zobaczyć na CAVALIADZIE w Poznaniu. W dniach 7-10 grudnia Międzynarodowe Targi Poznańskie będą najlepszym miejscem dla osób, które chciałyby w nietuzinkowy sposób spędzić weekend z rodziną i przyjaciółmi.

CAVALIADA to impreza zrzeszająca prawie wszystkie konkurencje jeździeckie i nie tylko. – Różni się od zwykłych zawodów większą różnorodnością konkursów, które rzadko można obserwować na innych eventach – mówi Natalia Palmowska, zawodniczka konkurencji skoków przez przeszkody. Jej zdaniem to świetna impreza również dla osób, które z końmi nie mają za dużo wspólnego.

Czołowi zawodnicy

Podczas CSI4*W CAVALIADA Poznań zobaczymy zawodników z 17 krajów, a wśród nich trójkę z TOP 100 rankingu FEI, wielu reprezentantów i medalistów Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy i aż dwóch liderów indywidualnych kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Na starcie stanie też wielu zawodników z czołówki Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata, bo zawody w Poznaniu są ostatnią, przed finałem, kwalifikacją tej Ligi. Liderem subligi południowej jest zwycięzca Grand Prix Warszawy Angelos Touloupis z Grecji. W halach MTP wystartuje też wicelider Andrea Herck z Rumuni oraz cała pierwsza trójka subligi północnej: Kristaps Neretnieks z Łotwy, Sara Vingralkova z Czech i My Relander z Estonii.

Najliczniejszą grupę przyjętych do zawodów stanowią Polacy. Wśród nich są: Mistrz Polski i Lider Rankingu PZJ Tomasz Miśkiewicz, brązowy medalista Mistrzostw Polski Michał Tyszko, halowy Mistrz Polski Marek Wacławik, obrońca tytułu zdobywcy CAVALIADY Tour Jarosław Skrzyczyński, Michał Kaźmierczak, Mściwoj Kiecoń i Maksymilian Wechta.

Poza CSI4*, w Poznaniu na dwóch arenach odbywać się będą: konkursy jednogwiazdkowe, konkursy dla młodych koni oraz CAVALIADA Open Tour. Stąd łącznie w oficjalnych zmaganiach międzynarodowych zobaczymy blisko 500 par w samych skokach przez przeszkody.

 

Punkty do światowego rankingu

W ramach CSI4*W zostanie rozegranych 12 konkursów. Dużą rundę rozpocznie w czwartek zaliczany do LR Speed Masters (145 cm). W piątek odbędzie się klasa 150 cm z rozgrywką, z wyższą pulą (120 000 PLN) i punktami do rankingi FEI oraz CAVALIADY Tour 2023/2024 . Do tego cyklu zaliczane też będzie niedzielne Grand Prix (155 cm). Tu pula nagród wynosi aż 407 200 PLN co daje możliwość powalczenia o wyższe premie punktowe do rankingu FEI (100 pkt. za pierwsze miejsce). Dodatkowo konkurs ten będzie zaliczany do Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata. To jednak nie wszystko. Klasą rankingową w sobotnie popołudnie będzie finał Średniej Rundy (145 cm z rozgrywką, pula nagród - 108 700 PLN).

Na CAVALIADZIE nie może zabraknąć zmagań specjalnych. Speed & Music będzie atrakcją piątkowego wieczoru (dozwolony będzie drugi start konia tego samego dnia). Tu pokonywane będą przeszkody o wysokości 140 cm, a na zwycięzcę czekać będzie czek o wartości 15 000 PLN (pula 45 000 PLN). W sobotę odbędzie się konkurs Barier. Pula nagród wynosi 40 000 PLN.

Propozycja dla mniej doświadczonych zawodników i koni

Nowoczesne pawilony poznańskich targów dają możliwość przygotowania dodatkowych aren i komfortowych stajni, co pozwoli na start wielu mniej doświadczonym parom. W ramach CSI1* zostaną rozegrane dwie rundy – mała (130 cm) i duża (135 – 140 cm). W konkursach dla młodych koni jak zawsze w Poznaniu zobaczymy 6 i 7-latki i teraz dodatkowo również konie 5-letnie. W ramach CAVALIADA OpenTour (CSIAm-A) rozgrywane będą codziennie dwa konkursy. Mniejsza runda to klasy 110/110/115 cm, a większa 120/125/125 cm.

Gwiazdy CAVALIADA Horse Auction 2023

W tym roku CAVALIADA Poznań ponownie połączy wielki jeździecki sport i hodowlę koni. Piątkowy wieczór zakończy się aukcją 2 i 3-letnich koni skokowych. Skrupulatnie wyselekcjonowana grupa koni pochodzi prosto od najlepszych, polskich hodowców. Jedną z gwiazd będzie z pewnością Quel Heart G&O półbrat wyjątkowego ogiera Quel Homme de Hus. Quel Heart G&O będzie oferowany obok młodych gwiazd po takich znakomitościach jak All Star, Asca Z, Cicero Z, Cornet Obolensky, Comme Il Fault czy Mumbai.

Konie zostały wyselekcjonowane przez doświadczony zespół stworzony z zawodników. Jedną z nich jest Aleksandra Lusina-Gołaś dwukrotna złota medalistka Mistrzostw Polski, uczestniczka najbardziej prestiżowych wydarzeń jeździeckich takich jak Światowe Igrzyska Jeździeckie w Lexington czy Mistrzostwa Europy w Windsorze.

Zawody w skokach przez przeszkody podczas CAVALIADY Poznań odbywać się będą na dwóch przestronnych arenach o wymiarach 30 na 70 m. Do dyspozycji zawodników będą aż trzy rozprężalnie. Wszystko zlokalizowane będzie w komfortowych ogrzewanych pawilonach targowych.

Na CAVALIADZIE nie może zabraknąć zmagań specjalnych. Speed & Music będzie atrakcją piątkowego wieczoru. Tu pokonywane będą przeszkody o wysokości 140 cm. W sobotę odbędzie się cavaliadowa nowość - konkurs Barier, w której para koń-jeździec pokonuje coraz wyższy szereg przeszkód. Wygrywa ten, który pokona najwyższą z nich.

Jedne z najbardziej uwielbianych konkursów każdej CAVALIADY to TRAF Eventing Tour, czyli WKKW, które odbędą się w czwartek i piątek, a także ORLEN Driving Tour, czyli powożenie zaprzęgami parokonnymi zaplanowane na sobotę i niedzielę.

Ulubionymi konkursami najmłodszych kibiców są zmagania dzieci na kucach, które startują podczas CAVALIADY Future (sobota i niedziela). Dzielni mali bohaterowie na jeszcze dzielniejszych kucykach pokonują kolejne przeszkody w drodze do zwycięstwa. W sobotę rozgrywana będzie sztafeta. Trzyosobowe drużyny składające się z dwojga dzieci i jednego dorosłego zawodnika pokonują tor przeszkód. Emocji dodaje fakt, że dorosły zawodnik pokonuje trasę w Defenderze.

CAVALIADA Expo

CAVALIADA to również największe w Polsce Targi Sprzętu i Akcesoriów Jeździeckich. Ich tematyka obejmuje wszystko, co jest związane z jeździectwem oraz z aktywną formą wypoczynku: sprzęt jeździecki, wyposażenie stajni, sprzęt i środki do pielęgnacji koni, witaminy, pasze. Można tu też zobaczyć najnowsze kolekcje odzieży i obuwia jeździeckiego. Jak wiadomo, moda jeździecka już dawno wkroczyła do codziennego życia, dlatego wśród ofert marek polskich czy zagranicznych każdy znajdzie coś eleganckiego dla siebie.

W strefie Expo oprócz targów działać będzie specjalna scena, na której codziennie odbywać się będą różne atrakcje, typu spotkania z zawodnikami i influencerami jeździeckimi, wykłady i szkolenia organizowane przez Polski Związek Jeździecki i Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz wyjątkowe pokazy mody jeździeckiej.

Więcej informacji: poznan.cavaliada.pl

Organizatorem CAVALIADA Poznań jest Grupa MTP. Sponsorem głównym PKO Bank Polski, strategicznym sponsorem jest ORLEN, Miastem Gospodarzem Poznań, a partnerami Województwo Wielkopolskie, Port Lotniczy Poznań Ławica i Fly Dubai.