Szybki zakręt i krótki najazd kluczem do sukcesu

30.04.2023 12:00:00

Podziel się

W ostatnich latach możliwości naszych koni oraz poziom wyszkolenia jeźdźców spowodowały, że o wygranej w konkursie decydują setne sekundy. Umiejętność przeprowadzenia konia przez parkur bez błędów karnych już zdecydowanie nie wystarczy, aby wygrać. Jeździec i koń muszą być dobrze przygotowani technicznie do szybkiej jazdy. Jak zatem można poprawić swój wynik?

Przeglądając krajowe wyniki z konkursów grand prix, można zauważyć, że pierwsze trzy, cztery miejsca mieszczą się zaledwie w czasie jednej sekundy. To oznacza, że każdy zawodnik, jadący rozgrywkę lub konkurs szybkości czy zwykły, musi szukać setnych sekundy w każdym skoku, galopadzie w dystansie oraz zakręcie.

Warto zatem zaproponować prosty układ przeszkód i ćwiczenia do poprawienia umiejętności pokonania szybkiego, krótkiego zakrętu zarówno przez jeźdźca, jak i przez konia. Istnieją liczne możliwości wykorzystania poszczególnych elementów wśród zaproponowanych na załączonych grafikach (rys. 1-5) ustawień w zależności od potrzeb oraz poziomu wyszkolenia.

Ćwiczenie nr 1

Jak przedstawia się zatem ustawienie przeszkód (rys. 1)? Patrząc od góry, widać lustrzane odbicie dwóch stacjonat ustawionych pod kątem prostym do siebie, w sumie cztery przeszkody. To na tych stacjonatach można ćwiczyć szybki krótki zakręt. Zawodnik i trener zadecydują, jak bardzo chcą zacieśniać trasę najazdu. Trzeba tu wziąć pod uwagę poziom przygotowania fizycznego konia, pozwalający na prawidłowe pokonanie ciasnego zakrętu. Tę kwestię można wstępnie przeegzaminować na volcie w galopie. Jeżeli jesteśmy w stanie zrobić ciasną voltę, zachowując rytm i równowagę oraz zgięcie konia, to możemy zaryzykować mocniejsze zacieśnienie zakrętu do przeszkody. Więcej tutaj