TREC, CZYLI WSPANIAŁA PRZYGODA Z NUTKĄ RYWALIZACJI

22.08.2022 12:00:00

Podziel się

Wszechstronny Konkurs Konia Turystycznego, czyli TREC PTTK, koncentruje się na zweryfikowaniu umiejętności jeździeckich, niezbędnych podczas jazdy w terenie.

Na temat tej wciąż mało znanej w Polsce dyscypliny, rozmaitych doświadczeń, sukcesów i planów z Maciejem Nafalskim, mistrzem Polski TREC PTTK, a także sędzią i organizatorem tych zawodów, rozmawia Barbara Krawczyk.

Sprawdzian wytrzymałości, techniki oraz orientacji w terenie. Tak krótko można scharakteryzować Wszechstronny Konkurs Konia Turystycznego. Jest to wciąż mało znana, ale bardzo ciekawa dyscyplina sportowa. Na czym ona polega?

TREC to dyscyplina jeździecka, w której kompleksowo sprawdzane są umiejętności jeźdźca i konia w terenie. Istotą jej jest promowanie jeździectwa jako formy rekreacji z elementami rywalizacji. Dzieli się na trzy fazy: POR, czyli bieg na orientację, PTV – bieg z przeszkodami i MA – kontrola tempa (przyp. red. więcej w artykule Ingi Klaybor-Romańskiej na stronie 19). Jest to bardzo wszechstronna dyscyplina łącząca skoki, elementy ujeżdżenia, orientacji w terenie, planowania tempa czy rozkładu sił w czasie pokonywania określonej trasy. Przeznaczona jest m.in. dla osób, które nie mają wysokich ambicji sportowych, ale mają wytyczony pewien cel w jeździectwie.

Więcej TUTAJ