Tworzymy klimat do rozwoju TREC

11.11.2023 12:00:00

Podziel się

TREC, czyli Wszechstronny Konkurs Konia Turystycznego, to jedna z najszybciej rozwijających się konkurencji jeździeckich na świecie. Jej celem jest kompleksowe sprawdzenie umiejętności konia i jeźdźca turystycznego.

O tym, gdzie osiągnęła największą popularność, jak zdobyć uprawnienia sędziego międzynarodowego oraz w jaki sposób zdynamizować rozwój TREC, opowiada zawodniczka i międzynarodowy sędzia TREC, pochodząca z Holandii Ingrid Helmes, w wywiadzie z Ingą Klaybor-Romańską, przewodniczącą Komisji Turystyki Jeździeckiej oraz Podkomisji ds. TREC przy ZG PTTK, Stadnina Koni Kurki – TREC PTTK na Mazurach.

  

Jesteś doświadczoną zawodniczką i sędzią międzynarodowym TREC. Jak zaczęła się Twoja przygoda z tą konkurencją?

Pierwszy raz z TREC zetknęłam się ponad 20 lat temu. Swoją przygodę z TREC rozpoczynałam razem z koniem francuskiej hodowli MS GILBEY. Już wtedy w moim rodzinnym kraju, w Holandii, wplatano TREC podczas jeździeckich zawodów sportowych. Dzięki temu poznałam szczegółowo tę konkurencję. W tamtym czasie nie rozgrywano jeszcze osobnych zawodów TREC w Holandii. Oficjalnie ta konkurencja zaistniała dopiero w 2005 r. i wtedy zaczęłam startować.

W jakich krajach TREC jest najpopularniejszy?

Powiedziałabym, że najaktywniejsze pod tym względem są Francja i Włochy. Francja jest krajem, gdzie zdecydowanie odbywa się najwięcej tego typu zawodów. I są to zawody organizowane na ogromną skalę. To jest coś, o czym możemy obecnie tylko pomarzyć w innych krajach. Więcej TUTAJ