Urazy rogówki

04.05.2023 12:00:00

Podziel się

Oczy koni – piękne i duże – narażone są niestety na wiele chorób i urazów. Wśród najczęściej występujących schorzeń oczu wyróżnić należy urazy rogówki.

Rogówka odgrywa ważną rolę w procesie widzenia i bardzo ważną rolę ochronną dla całego narządu wzroku. Jest przednią, wypukłą i przezroczystą częścią oka. To niezwykle istotny element układu optycznego gałki ocznej. Wpadające przez nią światło załamuje się i skupia, dzięki czemu widziany obraz jest wyraźny. Rogówka jest warstwą, która odgranicza świat zewnętrzny od reszty struktur oka. Składa się z pięciu podstawowych warstw: nabłonka, błony granicznej przedniej, zrębu, błony Descementa oraz śródbłonka.

Zdrowa rogówka jest całkowicie transparentna, błyszcząca i wypukła. Jako zewnętrzna oraz bardzo delikatna część oka jest ona narażona na urazy. Zdecydowana większość to niewielkie, powierzchowne, lecz bardzo bolesne uszkodzenia rogówki (erozje), np. w postaci otarcia. Zdarza się jednak, że rogówka jest uszkodzona w o wiele większym stopniu. Uszkodzenie zwane owrzodzeniem może być rozległe lub niewielkich rozmiarów, powierzchowne lub obejmujące większość warstw rogówki. Więcej tutaj