W sam raz

28.12.2023 12:00:00

Podziel się

Kiedy na początku września br. zawodnik Oliver Townend stanął na najwyższym stopniu podium w Burghley Horse Trials (coroczna trzydniowa impreza jeździecka odbywająca się w Anglii), widać było, że jest wyraźnie wzruszony. Po raz drugi wygrał te pięciogwiazdkowe zawody na Ballaghmor Class. Jeździec podkreślał, jak niesamowitym koniem jest ten siwy wałach, i ewidentnie widać było, że cały sukces jest zbudowany na specjalnej relacji między nimi.

Niezależnie od tego, czy naszą ambicją są starty na międzynarodowych arenach, czy zawody klubowe, każdy z nas spotkał konia wyjątkowego, z którym łączy nas szczególna więź. Co sprawia, że tworzy się zgrany duet?

Na relację człowiek-koń wpływa wiele czynników, w tym osobowość jeźdźca i konia. W jeździectwie ludzie tworzą bliskie więzi ze swoimi końmi i wspólnie wykonują różnorodne zadania, zatem komponenty osobowości mogą odgrywać ważną rolę w takiej relacji.

Badania nad psychiką koni, w tym nad różnicami temperamentu i osobowości, są dość skomplikowane i wymagają tworzenia nowych narzędzi badawczych. Podejmuje się jednak próby naukowego sprawdzenia, czy konie i ich właścicieli łączą pewne cechy. Więcej TUTAJ