Wideoanaliza w sporcie jeździeckim

24.11.2023 12:00:00

Podziel się

Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego przez Social Science Research Network, ponad 65% ludzi jest wzrokowcami. Co to oznacza dla trenerów jeździectwa? Jest wielce prawdopodobne, że większość zawodników, z którymi pracują, nie osiągnie najlepszych dla siebie rezultatów treningowych jedynie poprzez słuchanie wskazówek szkoleniowca. Z tego względu, aby zmaksymalizować skuteczność treningów oraz ich rozwój, coraz większą rolę w sporcie odgrywa wideoanaliza.

Współczesny świat sportu przeszedł ogromne zmiany dzięki postępowi technologicznemu. Jednym z kluczowych narzędzi, które przyczyniły się do tego postępu, jest analiza wideo. Dzięki chociażby smartfonom każdy z nas może nagrać dowolny przejazd bądź elementy treningu. W dziedzinie sportu – na poziomie zarówno profesjonalnym, jak i amatorskim – oraz w psychologii sportu analiza wideo stała się nieodzownym elementem. Dzięki niej trenerzy, zawodnicy i psycholodzy sportowi zdobywają głębsze zrozumienie tego, co się dzieje na parkurach czy czworobokach oraz tego, co jest ważne dla aspektów psychologicznych wpływających na wyniki i osiągnięcia sportowe.

Analiza wideo w sporcie pełni szereg istotnych funkcji. Przede wszystkim umożliwia dogłębną analizę techniczną i taktyczną występów zawodników. Trenerzy mogą dokładnie przyjrzeć się ruchom, postawie czy technice, identyfikując obszary do poprawy oraz te, które zawodnik dobrze wykonuje. Poprzez wyłapywanie i powtarzanie kluczowych elementów zawodnicy mają szansę lepiej zrozumieć, jakie działania wymagają doskonalenia, co przekłada się na ich rozwój jako sportowców. Poza jeździectwem, analiza wideo jest szeroko wykorzystywana w przygotowaniu taktycznym zespołów, umożliwiając identyfikację mocnych i słabych stron rywali oraz analizę poprzednich meczów. Więcej TUTAJ