Woltyżerka, czyli wyjątkowy spektakl na koniu

12.07.2023 12:00:00

Podziel się

Woltyżerka wykorzystuje umiejętności jeździeckie, akrobatyczne i gimnastyczne. Sport ten jest wciąż stosunkowo mało popularny w Polsce. O tej niezwykle artystycznej konkurencji jeździeckiej opowiada Michelle Küng, niegdyś zawodniczka kadry narodowej, a obecnie trenerka sekcji woltyżerki ARTe w Stajni Ojcowizna i członek Komisji Konkurencji Woltyżerki PZJ, w wywiadzie z Barbarą Krawczyk.

Czym jest woltyżerka i co jest w niej najważniejsze?

Woltyżerka jest jedną z siedmiu konkurencji jeździeckich zrzeszonych w Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej (FEI) i łączy w sobie jeździectwo z elementami tańca i akrobatyki. W naszej konkurencji bardzo ważna jest sprawność fizyczna zawodnika, jednak powiedziałabym, że najważniejszy jest koń, zgranie z nim i wzajemne zaufanie – bez tego nie byłoby naszego sportu.

Woltyżerka jest konkurencją mającą swoje korzenie w starożytności. Obecna nazwa wywodzi się z czasów renesansu i pochodzi od francuskiego słowa „la Voltige”, czyli akrobacja. W epoce renesansu stanowiła część musztry jeździeckiej i była ćwiczeniem rozwijającym sprawność fizyczną. Z kolei współczesna woltyżerka ukształtowała się w Niemczech. Więcej TUTAJ