WORKING EQUITATION PO RAZ TRZECI WE WROCŁAWIU

06.06.2022 14:37:56

Podziel się

Na Wrocławskich Partynicach od 9 do 12 czerwca będzie można obejrzeć zmagania zawodników podczas trzeciej edycji największych, międzynarodowych zawodów Working Equitation, afiliowanych przez przez światową federacje WAWE. „Horse & Business Magazine" objął patronatem medialnym to wydarzenie.

Working Equitation czyli test konia pracującego to niezwykle dynamicznie rozwijająca się dyscyplina, która zawitała do Polski parę lat temu, prosto z Portugalii i Hiszpanii.

Podczas zawodów Working Equitation pary muszą wykazać się swoimi umiejętnościami, w trzech lub czterech konkurencjach: ujeżdżenie, manability (test zręczności) i speed. Stopnie trudności są w Polsce klasyfikowane w następujący sposób: l, p, c, cc oraz masters.

Konkurencje ujeżdżenia bazują na klasycznych ujeżdżeniowych przejazdach, z wyłączeniem elementów nie mających wartości użytkowej, takich jak np. lotne zmiany nogi w seriach. W klasie masters stopień trudności jest dodatkowo podniesiony, ponieważ wymaga się wykonania całego przejazdu trzymając wodze w jednej ręce. Przejazdy ujeżdżeniowe w trakcie zawodów working, sędziowane są w sposób identyczny do ujeżdżenia.

We Wrocławiu będziemy mogli podziwiać zmagania topowych zawodników, którzy w klasie masters, będą próbowali zagrać się do Mistrzostw Świata, mających w tym roku miejsce we francuskim ośrodku Les Herbies.

Test manability, jest to ujeżdżeniowy test na przeszkodach terenowych (takich jak mostek, inne podłoże lub bramka) oraz przeszkodach gimnastycznych (np. slalom, beczki) zawierający również elementy klasycznego ujeżdżenia (np. lotne zmiany nogi, piruety, ustępowania od łydki). Podczas przejazdu oceny sędziów posiadają podobne kryteria jak w ujeżdżeniu, wzbogacone o ocenę poprawności pokonywania przeszkód. Ważnym kryterium, którego nie ocenia się w innych dyscyplinach jest spokój oraz zaufanie konia do jeźdźca.

Test speed, jest zazwyczaj najbardziej widowiskową oraz tym samym ulubioną konkurencją widowni. Polega na skutecznym i bezbłędnym pokonywaniu przeszkód w jak najkrótszym czasie.

Dodatkowo na wrocławskich zawodach odbędzie się klasa Working Equitation w jeździe bez ogłowia. Zawodnicy będą mieli przed sobą zadanie pokonania wszystkich trzech konkurencji, jedynie z użyciem cordeo.

Working Equitation cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem zarówno ze strony widzów, jak i zawodników. Są to zawody na najwyższym poziomie, sędziowane przez międzynarodową sędzinę Nicole Danner z Niemiec.

Zapraszamy również do śledzenia wydarzeń na stronie www.workingequitation.pl  oraz w mediach społecznościowych, na Facebooku lub Instagramie.