Wskazówki dotyczące kupna i sprzedaży źrebiąt
Kupno źrebaka to marzenie każdego jeźdźca. Jest jednak kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, zanim kupi się własne źrebię. Co należy rozważyć przed zakupem, na jakie koszty się przygotować i jaką rolę odgrywa badanie?
Miło jest zobaczyć, jak końskie dziecko stawia pierwsze kroki w życiu. Obserwacja dorastania, rozwoju i późniejszego treningu to z pewnością niezwykłe momenty. Na ten krok powinny jednak się zdecydować osoby, które mają już wieloletnie doświadczenie z końmi. Należy realistycznie ocenić własne możliwości. W końcu zakup źrebaka i wszystkie związane z tym zadania stanowią jeszcze większe wyzwanie niż sama transakcja.
Przed zakupem źrebaka należy zadać sobie kilka pytań:
- Dlaczego chcę kupić akurat źrebaka?
- Jaki jest mój cel z tym koniem?
- Czy mogę zapewnić źrebakowi odpowiednie warunki rozwoju i odchowu?
- Czy znam ludzi, którzy wesprą mnie w jego treningu lub którym będę mógł powierzyć konia w trening?
- Czy jestem gotowy na samodzielne wychowanie źrebaka?
- Czy mam miejsce, w którym mogę uzyskać profesjonalną pomoc?
Gdy już odpowiemy sobie na wszystkie pytania i nadal chcemy kupić źrebię, to możemy zacząć od przeszukania ogłoszeń na internetowych portalach sprzedażowych. Dzięki temu rozeznamy się na rynku, porównamy ceny i jakość oferowanych koni.
Źrebak czy wyszkolony koń?
W żadnym wypadku argument, że źrebaki są tańsze niż już wyszkolone konie, nie powinien być powodem zakupu źrebaka. To, że mamy na przykład pastwisko za domem, niekoniecznie oznacza, że mamy możliwość zapewnienia odpowiednich warunków do odchowu konia. Każdy, kto kupuje źrebaka, bierze na siebie wielką odpowiedzialność.
Dla źrebaka wszystko jest nowe. Czasami się buntuje i testuje granice, czasami się boi i próbuje się wyrwać. Konieczne jest oswajanie źrebięcia z nowymi sytuacjami, takimi jak zakładanie kantara, podnoszenie nóg czy prowadzenie w ręku. Należy jednak pamiętać, że konsekwentne postępowanie i odpowiednia codzienna obsługa pomogą wyrobić u źrebaka pożądany nawyk posłuszeństwa. Wszystko to wymaga dużego doświadczenia i poświęconego czasu na poznanie źrebaka i jego charakteru.